2020 <-|           Média o nás v roce 2019           |-> 2018     




Po 29 letech činnosti JOB-centrum Ostrava přestalo nabízet brigády
Moravskoslezský deník, čtvrtek 16. května 2019

Nejznámější ostravská agentura práce zprostředkovávala brigády pro tisícovky zájemců ročně, letos v dubnu tuto činnost utlumila.Zakladatel a jednatel JOB-centra Radovan Burkovič vysvětlil, že zprostředkovávání brigád už bylo v poslední době prodělečné.

„Museli jsme tuto činnost dotovat. Nadále tak cílíme jen na dlouhodobé pracovní poměry, poradenství a speciální projekty,“ uvedl Radovan Burkovič s tím, že novela zákona o zaměstnanosti a zákoníku práce, která v předloňském roce vstoupila v platnost, výrazně omezila legální agenturní zaměstnávání.

„Důsledkem zmíněných změn v legislativě bylo i zdražení brigádníků od agentur práce. V kombinaci s obecným růstem mezd v posledních letech se tak brigádníci pro firmy stali drazí a málo efektivní. Pro lepší představu, v prvním roce po zdražení od nás odebíralo brigádníky ještě 70 firem z původních 200, letos už jen 21. A navíc sporadicky,“ proto se brigádám po 29 letech působnosti přestalo věnovat i JOB-centrum Ostrava, uvedl jednatel této agentury práce.

Jak dále vysvětlil, květnová rešerše inzerce přinesla drtivou převahu nabídek práce na několik měsíců a hlavní pracovní poměr než brigády na pár dní. „Brigádník má spíše šanci nastoupit u firmy rovnou sám, ale i těch nabídek je málo. Často se i z nabídky brigády vyklube prakticky pracovní poměr, kdy se žádá přítomnost v práci denně, dopoledne, čtyři dny v týdnu,“ dodal Radovan Burkovič.

Jednatel JOB-centra Ostrava Deníku odpověděl i na otázky týkající aktuální situace, oblíbených brigád i výše platů pro brigádníky i další.

Deník: Platí pořád, že poptávka po brigádnících výrazně převyšuje nabídku?
Burkovič: Platí, situace se ještě zhoršila. Zájemců z řad středoškoláků a vysokoškoláků je minimum, hodně za ně volají maminky. Ovšem dítě, pokud už dojde k podpisu smlouvy, pak stejně na brigádu nepřijde.

Deník: Daří se získávat nové brigádníky třeba z řad studentů, ať už starších středoškoláků či vysokoškoláků?
Burkovič: Stále registrujeme zájem, ale mizivý, v jednotkách osob týdně. A to jen elektronicky, do on-line databáze. Osobní návštěva kanceláře je výjimka, stejně jako telefonát či e-mail.

Deník: Do kterých oborů se případně brigádníci dají sehnat relativně dobře, kde naopak pracovat nechtějí?
Burkovič: Kdysi jsme uváděli práci v kanceláři jako oblíbenou versus „kopáčské práce“. Dnes ale není zájem ani o ty první.

Deník: Jak se vyvíjejí odměny pro brigádníky v současnosti? Můžete uvést příklady hodinové mzdy, které mohou brigádníci vydělat v některých nejvíce poptávaných oborech?
Burkovič: Rostou. Narazíte sice na nabídky pod 100 korun hrubého na hodinu, ale jen proto, že ty za 120 a více jsou rozebrané. A rostou dále v reakci na nedostatek lidí i rostoucí minimální a zaručenou mzdu. Ta za pět let stoupla z 8 na 13 tisíc. To je hodně. Brigádník tak dostává u prací uvnitř od stokoruny výše, u venkovních od 120 korun výše. Pokud firma brigádníka potřebuje, neváhá i za nekvalifikovanou práci jednorázově dát i 150 korun.

Deník: Zatímco brigádníci starší 18 let si mohou vybírat, studenti od 15 do 18 let nacházejí uplatnění jen těžko. Čím to je způsobeno?
Burkovič: Podle zákoníku práce smí pracovat člověk až od 15 let a ukončení základní školní docházky. Brigádníci od 15 do 18 let s ukončenou ZŠ mohou pracovat jen 40 hodin týdně celkem u všech zaměstnavatelů a maximálně osm hodin denně. Současně brigádníci mladší 18 let nesmí pracovat v noci, nesmí pracovat přesčas (nad osm hodin) a ani v rizikových provozech. Tato omezení už dávno neodpovídají mentálnímu a fyzickému vývoji mladé generace. Je větší, silnější, vzdělanější. Je proto frustrující, když středoškolák ve věku 16 nebo 17 let vidí o pouhý rok staršího kolegu, jak si vybírá z bohaté nabídky brigád, zatímco on pouze paběrkuje. Přitom tutéž práci by s přehledem zvládl.

(Břetislav Lapisz)

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/po-29-letech-cinnosti-job-centrum-ostrava-prestalo-nabizet-brigady-20190514.html




Brexit bez dohody omezí výjezdy studentů, varuje zprostředkovatel
AMSP / Škola profi / ČTK, úterý 19. března 2019

Případný odchod Velké Británie z EU bez dohody by výrazně omezil výměnu vysokoškolských studentů mezi oběma zeměmi. Británie by vypadla z programu Erasmus, který nejsilněji podporuje zahraniční mobilitu vysokoškoláků v EU. V případě takzvaného brexitu bez dohody nebude Velká Británie platit do unijního fondu a nebude z něj ani moci čerpat a vysílat studenty, řekl ČTK řekl Radovan Burkovič, jednatel zprostředkovatelské agentury JOB-centrum, zástupce Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Podle něj jde o velmi silný program, jímž Španělsko, Portugalsko a nově Itálie řeší nezaměstnanost mladých absolventů. Vidět je to už i v Česku. JOB-centrum má kancelář na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě v Ostravě a na kolejích už jsou podle Burkoviče samí cizinci, z českého pohledu z relativně bohatých zemí. "Doma by byli nezaměstnaní, s podílem 25 a více procent mezi mladými do 30 let, a tak studují druhou nebo třetí vysokou školu a platí je Erasmus," uvedl. Studují ji v jiné zemi a třeba i obor, který už absolvovali doma.

"S Británií máme výměnné programy," uvedla mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Šárka Stará. V akademickém roce 2016/17 tam vyjelo 16 studentů, v minulém 22 studentů, a v roce 2018/19 zatím 13 studentů. Partneři jsou Queen's University of Belfast, Brunel University, Salford University, University of South Wales, University of Plymouth, University of Durham a University of Sheffield. Podle tiskové zprávy Evropské komise z 30. ledna existuje snaha, aby i v případě brexitu bez dohody mohli zahraniční studenti v Británii svou tamní stáž dokončit.

Silnější než Erasmus je pro ČR program au-pair, tedy péče o děti. Tyto pracovníky využívá i střední nižší vrstva Britů, například zdravotní sestry, které mají pečovatelku doma za byt, stravu a kapesné. "Běží to tam ve velkém a ztížilo by se to (po brexitu) administrativně," uvedl Burkovič. Britská vláda si je podle něj vědoma toho, že pokud chce brexit "prodat", tak se pro běžného občana nesmí nic změnit. "A au-pairek je tam tolik (nejvíce tam míří přes Student Agency), takže by s tím měli problémy jejich občané, a proto do toho vláda nepůjde. Bude se snažit udělat to tak, aby tam mohly bez problémů," řekl. Například pro ně může stanovit jiný režim.

(AMSP / Škola profi / zdroj ČTK)

Zdroj: https://amsp.cz/skola-profictk-brexit-bez-dohody-omezi-vyjezdy-studentu-varuje-zprostredkovatel/




Tvrdý brexit by podle agentur výrazně omezil práci Čechů v Británii
Investiční web, neděle 10. března 2019

Personální a pracovní agentury očekávají, že případný brexit bez dohody výrazně omezí zaměstnávání Čechů ve Velké Británii a také studentské výměny. Byla by to velká překážka pro volný pohyb pracovní síly, řekla ČTK Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup pro ČR a Slovensko a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb.

"Znamenalo by to mnoho administrativy, která tam vznikne, a spousta firem si pak rozmyslí, aby se tím zabývala," řekla. Podle Rezlerové je agentur na vysílání pracovníků do Británie velmi málo. Zajišťují spíše nábor lidí na vysoké a hodně specializované pozice ve firmách, nebo si tam hledají studenti a mladí lidé brigády napřímo. "Zprostředkování tam moc nefrčí," uvedla. Polákům, jichž jsou v Anglii miliony, nemohou Češi, jichž jsou tam desetitisíce, vůbec konkurovat.

"Dnes dostat do firmy člověka ze zemí mimo EU je složité a trvá to dlouho, zhruba šest měsíců. To samé bude s Velkou Británií, až nebude součástí EU," řekla Rezlerová. Papíry se musí vyřizovat na konzulátech. Dnes trvá vyřízení všech dokladů pro práci v Británii pár týdnů. Čech, stejně jako jiný občan EU, tam nepotřebuje pracovní povolení. Po odchodu Británie z EU bez dohody by o něj musel složitě žádat. Rezlerová nevylučuje, že se může dohodnout zjednodušující proces. Vstřícnost k ČR by mohla být ze strany Spojeného království větší, ale Češi budou stejně muset splňovat univerzální regule.

"Británie má poměrně volný režim přijímání lidí, kteří tam jedou za prací. Stačí osvědčení zaměstnavatele, že je chce," řekl Radovan Burkovič, jednatel agentury JOB-centrum, zástupce Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Roky už běží ve velkém program au-pair, tedy péče o děti. A tyto pracovníky využívá i nižší střední vrstva Britů, například zdravotní sestry, které mají "au-pairku" doma ubytovanou za byt, stravu a kapesné. "Ztížilo by se to administrativně, protože málo lidí ví, že brexit byl hlavně kvůli nekontrolovatelné migraci z bývalých kolonií a hlavně z východoevropských zemí," uvedl Burkovič. Británie byla jedinou zemí, která si nestanovila přechodné období a po vstupu nových členů EU neuplatňovala zákaz práce bez povolení. Jakmile zaměstnavatel řekl, že člověka chce, tak si vyřídil pojištění a mohl nastoupit. Do Británie se nahrnula spousta lidí a začaly obavy z takzvaného "polského instalatéra", který zahýbal s pracovním trhem.

Britská vláda si je podle Burkoviče vědoma toho, že pokud chce brexit "prodat", nesmí se pro běžného občana nic změnit. "A au-pairek je tam tolik, takže se to bude snažit udělat tak, aby s tím neměli občané problémy," řekl.

Čeští řemeslníci a pracovníci na farmách budou mít ale problémy výrazně větší. "Proto ten brexit byl, chtějí mít kontrolu nad pohybem pracovních sil," řekl Burkovič. Rakousko a Německo podnikatelům, třeba instalatérům, nařizuje, aby se stali členy jejich profesní komory, což představuje velké poplatky v eurech, přijímací proces a čekací dobu na členství. "Tohle v Británii nečekám, ale už to nebude tak, že přijedete a pracujete. Budete se muset přihlašovat na živnostenských úřadech při hospodářské komoře a bude to daleko složitější," uvedl.

Podle Burkoviče dodává do Británie zaměstnance "strašně málo legálních českých agentur", protože konkurence nelegálního byznysu, s výjimkou au-pairek, je veliká. "Češi tam vyjíždějí buď sami za sebe, nebo pod ilegálním zprostředkovatelem. Těch funguje dost a spousta z nich je přímo v Británii. Jsou to Češi, kteří tam dříve dělali, nebo Poláci, jejichž síť je v tomhle úplně geniální," uvedl. Domluví práci a nechají si za to zaplatit. "Řeknou, že vám zajistí pracovní vízum, které nepotřebujete, ale nazvou tak přihlášení na místě, že za vás vyřídí ubytování, kde mají domluvenou provizi. Ten byznys je opravdu velmi černý," uvedl.

Problém bude také s programem Erasmus pro mobilitu studentů v EU. "Z toho Británie vypadne, protože nebude platit do fondu a nebude z něj ani moci čerpat a vysílat studenty," uved

(redakce, zdroj ČTK)

Zdroj: https://www.investicniweb.cz/news-tvrdy-brexit-by-podle-agentur-vyrazne-omezil-praci-cechu-v-britanii/