2020 <-|           Média o nás v roce 2019           |-> 2018     
Po 29 letech činnosti JOB-centrum Ostrava přestalo nabízet brigády
Moravskoslezský deník, čtvrtek 16. května 2019

Nejznámější ostravská agentura práce zprostředkovávala brigády pro tisícovky zájemců ročně, letos v dubnu tuto činnost utlumila.Zakladatel a jednatel JOB-centra Radovan Burkovič vysvětlil, že zprostředkovávání brigád už bylo v poslední době prodělečné.

„Museli jsme tuto činnost dotovat. Nadále tak cílíme jen na dlouhodobé pracovní poměry, poradenství a speciální projekty,“ uvedl Radovan Burkovič s tím, že novela zákona o zaměstnanosti a zákoníku práce, která v předloňském roce vstoupila v platnost, výrazně omezila legální agenturní zaměstnávání.

„Důsledkem zmíněných změn v legislativě bylo i zdražení brigádníků od agentur práce. V kombinaci s obecným růstem mezd v posledních letech se tak brigádníci pro firmy stali drazí a málo efektivní. Pro lepší představu, v prvním roce po zdražení od nás odebíralo brigádníky ještě 70 firem z původních 200, letos už jen 21. A navíc sporadicky,“ proto se brigádám po 29 letech působnosti přestalo věnovat i JOB-centrum Ostrava, uvedl jednatel této agentury práce.

Jak dále vysvětlil, květnová rešerše inzerce přinesla drtivou převahu nabídek práce na několik měsíců a hlavní pracovní poměr než brigády na pár dní. „Brigádník má spíše šanci nastoupit u firmy rovnou sám, ale i těch nabídek je málo. Často se i z nabídky brigády vyklube prakticky pracovní poměr, kdy se žádá přítomnost v práci denně, dopoledne, čtyři dny v týdnu,“ dodal Radovan Burkovič.

Jednatel JOB-centra Ostrava Deníku odpověděl i na otázky týkající aktuální situace, oblíbených brigád i výše platů pro brigádníky i další.

Deník: Platí pořád, že poptávka po brigádnících výrazně převyšuje nabídku?
Burkovič: Platí, situace se ještě zhoršila. Zájemců z řad středoškoláků a vysokoškoláků je minimum, hodně za ně volají maminky. Ovšem dítě, pokud už dojde k podpisu smlouvy, pak stejně na brigádu nepřijde.

Deník: Daří se získávat nové brigádníky třeba z řad studentů, ať už starších středoškoláků či vysokoškoláků?
Burkovič: Stále registrujeme zájem, ale mizivý, v jednotkách osob týdně. A to jen elektronicky, do on-line databáze. Osobní návštěva kanceláře je výjimka, stejně jako telefonát či e-mail.

Deník: Do kterých oborů se případně brigádníci dají sehnat relativně dobře, kde naopak pracovat nechtějí?
Burkovič: Kdysi jsme uváděli práci v kanceláři jako oblíbenou versus „kopáčské práce“. Dnes ale není zájem ani o ty první.

Deník: Jak se vyvíjejí odměny pro brigádníky v současnosti? Můžete uvést příklady hodinové mzdy, které mohou brigádníci vydělat v některých nejvíce poptávaných oborech?
Burkovič: Rostou. Narazíte sice na nabídky pod 100 korun hrubého na hodinu, ale jen proto, že ty za 120 a více jsou rozebrané. A rostou dále v reakci na nedostatek lidí i rostoucí minimální a zaručenou mzdu. Ta za pět let stoupla z 8 na 13 tisíc. To je hodně. Brigádník tak dostává u prací uvnitř od stokoruny výše, u venkovních od 120 korun výše. Pokud firma brigádníka potřebuje, neváhá i za nekvalifikovanou práci jednorázově dát i 150 korun.

Deník: Zatímco brigádníci starší 18 let si mohou vybírat, studenti od 15 do 18 let nacházejí uplatnění jen těžko. Čím to je způsobeno?
Burkovič: Podle zákoníku práce smí pracovat člověk až od 15 let a ukončení základní školní docházky. Brigádníci od 15 do 18 let s ukončenou ZŠ mohou pracovat jen 40 hodin týdně celkem u všech zaměstnavatelů a maximálně osm hodin denně. Současně brigádníci mladší 18 let nesmí pracovat v noci, nesmí pracovat přesčas (nad osm hodin) a ani v rizikových provozech. Tato omezení už dávno neodpovídají mentálnímu a fyzickému vývoji mladé generace. Je větší, silnější, vzdělanější. Je proto frustrující, když středoškolák ve věku 16 nebo 17 let vidí o pouhý rok staršího kolegu, jak si vybírá z bohaté nabídky brigád, zatímco on pouze paběrkuje. Přitom tutéž práci by s přehledem zvládl.

(Břetislav Lapisz)

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/po-29-letech-cinnosti-job-centrum-ostrava-prestalo-nabizet-brigady-20190514.html

Kontakt :
JOB-centrum Ostrava, s.r.o.
koleje VŠB-TUO, budova A, 3. patro, Studentská 1770/1, Ostrava Poruba, 700 32
Mobil: 603 451 105 , Tel.: 596 914 178 , Fax: 596 911 856
Pondělí 9 - 15 hodin , E-mail: info@jobcentrum.cz
 
© 1990 - 2019 JOB-centrum Ostrava, s.r.o.