2016 <-|           Média o nás v roce 2015           |-> 2014     




Nejsou brigádníci, Vánoce se obchodům letos prodraží
iDNES, Ostrava a Moravskoslezský kraj, 06.12.2015

S vyššími náklady na poslední měsíc roku musí počítat obchodníci, kteří budou chtít využít služeb brigádníků. Těch je totiž na trhu nedostatek, a tak se zvyšuje cena jejich práce.

Potvrzuje to i majitel ostravské agentury JOB-centrum Ostrava Radovan Burkovič.„Zájem o brigádníky je obrovský a nejen co se předvánočních obchodů týče. Brigádníky kvůli vánočním svátkům a konci roku hledají i velkoobchody, reklamní firmy a podobně,“ vysvětluje jednatel firmy.

„Problém ale je, že brigádníků je málo. A nejen teď před Vánoci, ale už od jara. Ekonomika šlape, firmy nabízí pracovní místa a brigádníci si tak mohou více vybírat. Navíc se právě nacházíme ve špatné fázi demografického cyklu, studentů na středních a vysokých školách je málo.“

<Že je před Vánocemi o brigádníky zájem, dosvědčují i majitelé obchodů. Počet zákazníků v nich totiž stoupá a o brigádníky, třeba pro doplňování zboží v regálech, je zájem. „Předvánoční zájem o nákup už tady je, byť ještě nejde o onu tradiční špičku,“ vysvětluje zaměstnankyně prodejny Levné knihy v centru Ostravy. „Zatím vše zvládáme, ale už příští týden to určitě bude silnější. Proto hledáme brigádníky, kteří by nám mohli pomoci.“

„Kvůli velkému zájmu se zvýšily i peníze, které brigádníci dostávají. Za poslední tři měsíce se ty částky zvýšily z 65 i na devadesát korun, jen málokterá brigáda je za méně než 70 korun. A brigádníci to vědí a podle nabídky peněz mezi firmami přecházejí,“ popsal jeden z důsledků nedostatku brigádníků Radovan Burkovič.

S vlastními silami si chce vystačit obchod Metalshop z Bystřice nad Olší. „Začátek předvánočního náporu se každým rokem více přibližuje k začátku listopadu, ale špička teprve přijde,“ řekl před pár dny zaměstnanec Metalshopu Michal. „Zvýšený zájem zaznamenáváme jak v kamenných prodejnách, tak v e-shopu. Ale budeme to muset zvládnout v počtu, jaký máme, brigádníky přijímat nebudeme.“

Odkaz na článek     (Darek Štalmach)



Brigádníci? V Ostravě nedostatkové zboží. Stouply hodinové mzdy.
Mladá fronta DNES, Kraj Moravskoslezský, pondělí 23.11.2015

Volných míst na krátkodobé i dlouhodobější brigády jsou i v půlce srpna v Moravskoslezském kraji stovky. Studenti si tak mohou vybírat.

Firmy poptávají letos daleko více lidí než koncem loňského roku. Deníku to řekl jednatel ostravské agentury práce JOB-centrum Radovan Burkovič. „Navíc naše republika v současnosti prochází složitým obdobím klesají počty studentů středních i vysokých škol. V období let 1992 až 1997 se totiž rodilo méně dětí. Tyto děti už dospěly, takže máme méně studentů a také méně brigádníků. Současně je i méně těch, pro něž by brigáda byla z finančních důvodů nutnost. Finančně je zajistili rodiče a i kapesné jim stačí," vysvětlil.

S blížícím se koncem roku se podle něj situace ještě zhoršuje. „Jen díky tomu, že jsme zpomalili zajišťování lidí už ne do druhého dne nebo do tří pracovních dnů, ale do týd- ne , se nám podařilo poptávku a nabídku trochu srovnat," doplnil jednatel JOB-centra. Jak dále řekl, tato agentura práce uživila denně dalších osmdesát lidí. „Obecně lze říci, že se obtížně shánějí brigádníci všech profesí. Začali finišovat stavebníci a zahradníci, rozjela se předvánoční poptávka do skladů a potravinářství. Bereme každého, kdo je ochoten a schopen pracovat. Pokud to není nutné ze zákonných omezení, nezáleží na věku ani na pohlaví," doplnil. A s blížícím se koncem roku lze podle něj očekávat další zvýšení poptávky.

Brigádníci vydělávají více

Nedostatek volných brigádníků také přinutil některé zaměstnavatele zvýšit mzdy. „Mzdy šly výrazně nahoru, prakticky u nás nenajdete práci s minimální mzdou, vždy je o pár desetikorun výše. Názorným příkladem je třeba vysávání v rámci úklidů. Dříve se platilo 60 korun za hodinu, dnes firmy nabízí i 90 korun, aby někoho našly," dodal Radovan Burkovič.

Alena Nováčková z personální agentury Trenkwalder potvrdila, že poptávka po brigádnicích je vysoká. „Nedostatek zaměstnanců pociťujeme stejně jako všichni zaměstnavatelé. Pokud to budu brát za celou ČR, tak jsou to stovky zaměstnanců. Dnes snad není obor, kde by byl dostatek lidí. Špatně se shání téměř všude a na všechny pozice. Obecně se dá říct, že záleží na výši odměny, druhu práce i pověsti firmy," doplnila Alena Nováčková. Jak také vysvětlila, krátkodobé nárazové brigády, například v supermarketech, si firmy zajišťují samy. „Mohou totiž pracovníky zaměstnat na dohody o provedení práce, což je pro ně levnější. Agentury tuto možnost dle zákona nemají," sdělila Alena Nováčková ze společnosti Trenkwalder.

Brigádníky hledá i pošta

Česká pošta využívá brigádníky kromě předvánočního období také o letních prázdninách, kdy si kmenoví zaměstnanci vybírají dovolenou. „Letos budeme koncem roku brigádníky opět nabírat. Je pravda, že v některých regionech je letos zajišťování brigádníků obtížnější. Aktuálně potřebujeme na brigády v Moravskoslezském kraj 65 lidí a v Olomouckém kraji 35," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Jak dodal, v současnosti je vzhledem k situaci na trhu práce občas složitější najít brigádníky, kteří mají nahradit pracovníky, kteří jsou na nemocenských.

Brigádníky využije v předvánočním období i Mall.cz. „Máme v republice 18 prodejen.Očekáváme, že nabereme maximálně do stovky brigádníků. S jejich sháněním problémy ani letos nemáme. Často totiž na výpomoc přijímáme pracovníky, které nám doporučí zaměstnanci jednotlivých obchodů. To se nám osvědčilo i v předchozích letech," dodala Michala Gregorová.

(Břetislav Lapisz)



Brigád je spousta, lidí, kteří by je chtěli, málo
MS Deník, Kraj Moravskoslezský, pondělí 18.8.2015

Velkosklady, dodávkové služby a internetoví prodejci či obchodníci koncem roku už tradičně poptávají brigádníky na vánoční prodej. Agentury práce zvýšený zájem potvrzují. Díky tomu mnohdy stouply hodinové mzdy.

A vybírají si... „V současnosti už nikdo nejde pracovat za minimální mzdu pětapadesát korun na hodinu. Takže ty hodinové taxy se pohybují od sedmdesáti korun do stokoruny. Pokud jde o kvalifikovanou práci, mohou si lidé vydělat i víc,“ podotkl jednatel společnosti JOB-centrum v Ostravě Radovan Burkovič.

„Mladí lidé chtějí nejčastěji pracovat u počítače. Největší nedostatek ale máme především u operátorů výroby, skladníku a montážních dělníků,“ uvedl manažer ostravské pobočky Grafton Recruitment Michal Gargoš.

Chybí také síly do výkopových, stavebních nebo zahradnických prací. „To se mladým lidem moc nechce dělat. A v těch současných vedrech obzvláště,“ připojil se Burkovič. Ale ani takové profese jako například práce v pohostinství teď příliš netáhnou. Například spolumajitel kaváren a restaurací Sky point na mošnovském letišti Ondřej Vala k prvnímu srpnu obtížně hledal desítku mladých slečen, klidně bez praxe. Podle něj není pracovní morálka taková jako kdysi. „Z těch deseti nabízených míst jsme obsadili ani ne polovinu. Přitom tady je ruch jen před odletem nebo příletem letadla, jindy se ty holky nepředřou,“ řekl Vala.

Brigádníky, ale i zaměstnance na plný pracovní úvazek shání podnikatel neustále. „Ale když jdu na pracák, tak mi řeknou, že mají nabídku práce pro 300 servírek a že tolik jich v databázi nemají,“ podotkl Vala. V době brigád je podle něj problém i s těmi, které nakonec zaměstná. „Mladí si chtějí vydělat 10 tisíc na dovolenou. Toho dosáhnou třeba za dva tři týdny a pak bez předchozích varování odcházejí,“ sdělil Vala.

Co nezvládají studenti, to dohánějí důchodci. Na Ostravsku je velká část lidí v předčasném důchodu, ať už jde o vysloužilé horníky či například invalidní důchodce. Firmy už podle agentur dávno nemají tendenci tuto skupinu žadatelů odmítat. „Naopak zaměstnavatelé si jich pro svou loajálnost a pracovitost velmi cení a objednávka tak nezřídka zní: chceme pět osob, ale ne studenty,“ doplnil Radovan Burkovič.

(Petr Wojnar)



Brigád je dost. Studenti chtějí k počítačům, volná místa jsou ale jinde
iDNES.cz, Kraj Moravskoslezský, neděle 17.8.2015

Volných míst na krátkodobé i dlouhodobější brigády jsou i v půlce srpna v Moravskoslezském kraji stovky. Studenti si tak mohou vybírat. A čekají je i lepší peníze než v minulých letech, kdy byl o každou volnou brigádu boj.

„V současnosti už nikdo nejde pracovat za minimální mzdu pětapadesát korun na hodinu. Takže ty hodinové taxy se pohybují od sedmdesáti korun do stokoruny. Pokud jde o kvalifikovanou práci, mohou si lidé vydělat i víc,“ podotkl jednatel společnosti JOB-centrum v Ostravě Radovan Burkovič.

„Mladí lidé chtějí nejčastěji pracovat u počítače. Největší nedostatek ale máme především u operátorů výroby, skladníku a montážních dělníků,“ uvedl manažer ostravské pobočky Grafton Recruitment Michal Gargoš.

Chybí také síly do výkopových, stavebních nebo zahradnických prací. „To se mladým lidem moc nechce dělat. A v těch současných vedrech obzvláště,“ připojil se Burkovič. Ale ani takové profese jako například práce v pohostinství teď příliš netáhnou.

Například spolumajitel kaváren a restaurací Sky point na mošnovském letišti Ondřej Vala k prvnímu srpnu obtížně hledal desítku mladých slečen, klidně bez praxe. Podle něj není pracovní morálka taková jako kdysi. „Z těch deseti nabízených míst jsme obsadili ani ne polovinu. Přitom tady je ruch jen před odletem nebo příletem letadla, jindy se ty holky nepředřou,“ řekl Vala.

Mladé nahrazují na brigádách senioři

Brigádníky, ale i zaměstnance na plný pracovní úvazek shání podnikatel neustále. „Ale když jdu na pracák, tak mi řeknou, že mají nabídku práce pro 300 servírek a že tolik jich v databázi nemají,“ podotkl Vala.

V době brigád je podle něj problém i s těmi, které nakonec zaměstná. „Mladí si chtějí vydělat 10 tisíc na dovolenou. Toho dosáhnou třeba za dva tři týdny a pak bez předchozích varování odcházejí,“ sdělil Vala.

Co nezvládají studenti, to dohánějí důchodci. Na Ostravsku je velká část lidí v předčasném důchodu, ať už jde o vysloužilé horníky či například invalidní důchodce.

Firmy už podle agentur dávno nemají tendenci tuto skupinu žadatelů odmítat. „Naopak zaměstnavatelé si jich pro svou loajálnost a pracovitost velmi cení a objednávka tak nezřídka zní: chceme pět osob, ale ne studenty,“ doplnil Radovan Burkovič.

(Petr Wojnar)



Studenty na brigádách nahrazují senioři
Události v regionech - Ostrava, pátek 14.8.2015




Reportáž a rozhovor    




MPSV chce prosadit kvóty pro počet agenturních zaměstnanců ve firmách
Český rozhlas Ostrava, čtvrtek 13.8.2015



Ministerstvo práce a sociálních věcí chce regulovat počet agenturních zaměstnanců ve firmách. Ti by podle návrhu novely zákona o zaměstnanosti připravené úřadem mohli tvořit maximálně 15 % pracovníků.

Kvóta, určující kolik může mít firma maximálně procent agenturních pracovníků, by mohla platit od pololetí příštího roku. Návrh by měla projednat vláda. Podle ministerstva práce by v době rostoucí ekonomiky měla spíše vznikat stálá místa. A o to právě novela zákona usiluje.

"Agenturní zaměstnávání je pouze dočasné. Proto je potřeba kvótami tento způsob zaměstnávání omezit. Některé firmy měly v minulosti až 80% agenturního personálu," říká Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Agenturní zaměstnávání, podle Radovana Burkoviče, prezidenta Asociace pracovních agentur, ale umožňuje větší flexibilitu firem.

Pro mnoho zahraničních investorů je flexibilita velmi důležitá. Mluvčí továrny TPCA v Kolíně, Radek Kňava, se domnívá, že její omezování není dobrým signálem pro další investice v ČR a takové kvóty snižují konkurenceschopnost České republiky. Firma TPCA má 20% agenturních zaměstnanců.

V důsledku je agenturní zaměstnávání, podle Radovana Burkoviče, výhodné i pro zaměstnance. "Každý třetí agenturní zaměstnanec se v průběhu tří až pěti měsíců stává kmenovým zaměstnancem firmy," říká. A také mohou práci sehnat i lidé, kterým se delší dobu nedaří najít stálé místo.

Odbory u nás značně rozšířené užívání agenturních zaměstnanců dlouhodobě kritizují především z důvodu snadnějšího propouštění takových zaměstnanců.

"Agenturní zaměstnávání je důležitým nástrojem flexibility firmy, který nám umožňuje pružně reagovat na výkyvy trhu a případné propady objednávek. Zavádění kvót by znamenalo komplikaci a výrazně snížilo flexibilitu firmy," sdělila mluvčí společnosti Bosch Barbora Schelová. Bosch zaměstnává dlouhodobě na pozicích montážních dělníků agenturní zaměstnance; jejich podíl se pohybuje kolem 20%.

Na nekalé praktiky v agenturním zaměstnávání upozorňovaly v minulosti odbory i neziskové organizace. Některé hovořily až o vykořisťování. Na agentury se zaměřila inspekce práce. Kvůli porušování pravidel o povolení loni přišlo 330 subjektů.

"Existují zaměstnavatelé, kteří objektivně potřebují zajišťovat větší část svých personálních potřeb flexibilními nástroji. Zároveň nelze veškeré agentury práce paušálně považovat za subjekty, které porušují zákon či zneužívají své zaměstnance," říká mluvčí Hospodářské komory Lenka Vodná.

(Michael Rozsypal, Jana Tupá)



Nejsou lidi. Firmy marně hledají brigádníky
MS Deník, středa 12.8.2015

Když agentury práce z Prahy a středních Čech hlásily loni na podzim, že jim chybí brigádníci, zdály se tyto zprávy jejich kolegům v kraji tak trochu z oblasti sci-fi. V Moravskoslezském kraji totiž v té době stále nebyla volná pracovní místa a brigádníků byl dostatek.

„Počátkem roku 2015 jsme ale u nás na severní Moravě a ve Slezsku nezaznamenali tradiční novoroční pokles poptávky, což bylo neobvyklé. Od jara 2015 je pak situace s nedostatkem brigádníků u nás stejná, jako v celé ČR," vysvětluje Radovan Burkovič, jednatel JOB-centra Ostrava. Jak zároveň upřesňuje, od 2. poloviny loňského roku zaznamenává JOB-centrum velký nedostatek pracovníků na dělnické pozice.

Méně studentů, méně brigádníků

Firmy poptávají podle Radovana Burkoviče daleko více lidí než v roce 2014, navíc v ČR v současnosti prochází složitým obdobím poklesu počtu studentů SŠ a VŠ. V období let 1992 až 1997 se totiž rodilo méně dětí. „Tyto děti už dospěly, takže máme méně studentů a také méně brigádníků. Současně je i méně těch, pro něž by brigáda byla z finančních důvodů nutností. Finančně je zajistili rodiče a i kapesné jim stačí. Momentálně bychom mohli jen na JOB-centru dát brigádu dalším dvěma stovkám lidí denně, v průměru nabízíme denně 13 až 17 brigád, každou pro několik osob a více směn, které je potřeba obsadit," uvádí konkrétní čísla jednatel JOB-centra.

Studenty nahrazují důchodci

„Sháníme 1500 zaměstnanců převážně do výrobního sektoru strojírenství, potravinářství i zemědělství. Výrobní podniky proto přes léto využily možnosti krátkodobě vyřešit tuto situaci brigádníky. Mladí lidé mají ale často vysoké nároky na brigády, které jsou ochotni vzít. Protože je potřeba opravdu vysoká a zdá se, že už opravdu není žádná volná pracovní síla, běžně se nabírají důchodci," popisuje současný stav Martin Malo, obchodní ředitel personální agentury Trenkwalder a dodává: „Hodinová sazba zůstává stejná jako loni. To znamená, že se pohybuje od 50 do 120 korun podle regionu a náročnosti, u administrativních a odborných brigád se může blížit i ke 200 korunám za hodinu."

Brigádník: Důchodce, nebo student?

Podíl důchodců a nezaměstnaných, ať již evidovaných či neevidovaných na úřadu práce, se stabilně pohybuje skoro na 2/3 počtu brigádníků. „V podstatě od nového tisíciletí už neplatí, že brigádník = student. Zvláště na Ostravsku, kde máme mnoho předčasných důchodců, vysloužilých horníků s rentami a invalidních důchodců. Brigády jsou pro ně místem přivýdělku i sociálních kontaktů namísto sezení doma. Velmi konkurují jako pracovní síla studentům. Proč? Mají sto procent volného času, ochotu nastoupit kdykoliv, ochotu dojíždět, často vlastní auto, obvykle praktické zkušenosti, lepší pracovní morálku, dochvilnost, zručnost, mívají i různé profesní průkazy z bývalé práce, které student nemá šanci získat. Velmi důležitá je i poptávka firem, které si jich velmi cení, a objednávka pak zní: Pět osob, ale ne studenty," přidává zajímavý poznatek Radovan Burkovič.

Výdělky se podle něj v našem kraji v průměru pohybují mezi 65 až 70 korunami hrubého na hodinu. Najdou se i brigády za minimální mzdu 55 korun nebo těsně nad ní, zvláště u jednoduchých prací pro mladistvé do 18 let věku.

Konec prázdnin: Kdo nahradí studenty?

S blížícím se koncem prázdnin musejí být podle Radovana Burkoviče agentury práce ve střehu. „Tak, jak se postupně v červnu objevili na trhu práce nejprve maturanti, pak po ukončení zkouškového období vysokoškoláci a nakonec od července o prázdninách středoškoláci, tak se od září situace začne měnit. Nejprve nám prvního září odejdou do škol středoškoláci. Maturanti si budou hledět najít trvalou práci, ne brigádu. A vysokoškoláci, pokud nebudou na chmelu či jiné sklizni ovoce a zeleniny, se v průběhu září rozjedou do svých škol. Na přelomu září a října je pak do práce nedostaneme. Firmy však budou poptávat brigádníky i nadále a zejména stavebnictví začne před zimou finišovat. To bývá velmi kritické období totálního nedostatku i v dobách velké nezaměstnanosti. Natožpak dnes, kdy počet lidí bez práce stále klesá," předpovídá Radovan Burkovič.

Najít číšníka nebo servírku? Malý zázrak

Deník oslovil i tři restaurační zařízení v centru Ostravy, ve kterých hledají už několik týdnů brigádníky číšníky nebo servírky. „Zatím jsme pořád nikoho nenašli. Mladým, aspoň to je můj pocit, se moc dělat nechce. Raději sedí u počítače. Neplatí to samozřejmě pro všechny. Je to ale velký rozdíl se situací, která tady byla dříve. To bylo skoro samozřejmé, že se studenti o brigády málem prali. Proč se situace změnila? Mladé asi živí rodiče, jinak si to vysvětlit nedovedu. Jsem ale přesvědčen, že čím dříve mladí získají pracovní návyky, tím lépe. Když je někomu 25 nebo dokonce 30 roků a do té doby pořádně nepracoval, dá se očekávat, že v pozdějším věku už pracovat nezačne," přidal postřeh jeden z provozovatelů restaurace.

(Břetislav Lapisz)



Rady k letním brigádám - zdanění
Dobré ráno, Česká televize, pondělí 20.7.2015




Rozhovor 1. část     Rozhovor 2. část    




Brigád je více než loni, záleží ale na oboru
Karvinský deník, čtvrtek 11.6.2015

Karvinsko - Pomocná práce při montážích, manipulační práce v hypermarketu, roznos letáků, pasivní telemarketing či mytí oken, platově zhruba okolo 70 korun na hodinu.

Přibližně taková je současná nabídka letních brigád. „Převažuje lehký a montážní průmysl, sklady a obchod. Stavebnictví mizí a vymizelo prakticky také potravinářství," přiblížil jednatel JOB-centra Ostrava Radovan Burkovič, podle něhož je v letošním roce největším problémem centra najít dostatek lidí a pozice obsadit.

Dodal, že situace se vrací do předkrizové poptávky, lidé chybí. „Ve školách jsou nyní demograficky nejslabší ročníky a ani nezaměstnaní již brigády nechtějí, požadují trvalý pracovní poměr," vysvětlil.

Zájem se ale výrazně liší podle nabízeného oboru. Příjemné a čisté pracovní prostředí, například v potravinářském průmyslu, je stále velkým lákadlem. To potvrzuje i karvinská podnikatelka Kateřina Bojtošová, která nabízí brigády v cukrářství, a lidově řečeno se po nich vždy jen zaprášilo.

„Zájem byl velký. Během asi čtyř dnů se mi ozvalo 15 žen. Byly to jak středoškolačky, tak vysokoškolačky, nezaměstnané i maminky na rodičovské dovolené. Denně se někdo ptá také u stánku, zda nenabízíme nějakou brigádu na léto," uvedla Bojtošová.

Největší poptávka je tradičně po kancelářské práci.

„Zájem je zejména o dobře placenou brigádu v klimatizované kanceláři s překládáním papírů zprava doleva a s automatem na vodu a kávovarem v dosahu. O internetu na stole nemluvě," říká Radovan Burkovič z JOB-centra.

Jak ale říká mluvčí portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský, nakonec své pracovníky zpravidla najde většina brigád. „Obtížněji se samozřejmě shánějí tam, kde jsou brigády fyzicky náročné a hůře placené. Zároveň je pravda, že na pracovním trhu je oproti loňsku více nabídek," sdělil mluvčí portálu Jobs.cz s tím, že brigádníci zpravidla nemusí mít nijak vysokou kvalifikaci, což usnadňuje hledání. Letní brigádu nabízí i místní strojírenská firma ArcelorMittal Tubular Products (bývalý Jäkl Karviná). „Nabízíme pozice jako třeba balení trubek a profilů. Jedná se o práci, která nevyžaduje dlouhé zaškolení a není potřeba dalších osvědčení," přiblížil personální ředitel firmy Rostislav Jevický.

Velká část firem pracovníky na letní měsíce hledá sama. „Na letní měsíce přijímáme kolem 30 brigádníků, především z řad dětí našich zaměstnanců," potvrdil Jevický.

To potvrzuje i mluvčí Jobs.cz. „Spousta míst, zvláště v menších městech a obcích, je obsazována tak, že tam v létě zaskakují děti zaměstnanců," uvedl Dombrovský.

(Michaela Zormanová)



Poptávka po brigádnících v Moravskoslezském kraji vzrostla
ČTK, pondělí 7.6.2015

Možností sehnat na léto brigádu v Moravskoslezském kraji oproti loňsku výrazně přibylo. Více příležitosti mají i studenti, navíc stoupla mzda. Větší šance sehnat brigádu přitom bude v druhé polovině prázdnin. ČTK to řekl jednatel pracovní agentury JOB-centrum Ostrava a prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.

Oživení se na trhu projevilo už počátkem roku, zvýšila se poptávka po brigádnících a přibyla nabídka brigád. "Stoupají také mzdy brigádníků. Firmy, když vidí, že nedokážou toho člověka sehnat, tak, byť teda se skřípěním zubů, se snaží trošku přidat," řekl Burkovič.
Za hodinu práce se podle něj brigádníkům v Česku platí průměrně 70 až 75 korun. V Moravskoslezském kraji je běžná brigádní mzda 65 korun. "Málokdy se najdou větší nabídky z jednoho prostého důvodu. Bývají to jenom krátkodobé věci, třeba vykládka kamionu na tři čtyři hodiny nebo něco, kde tu firmu vyšší mzda nebolí a kde potřebuje opravdu rychle a nutně lidi," řekl jednatel.

Uvedl, že brigádníky nabírají velké strojírenské či hutní podniky i montážní firmy z oblasti automobilového průmyslu. Poptávky jsou po dlouhodobých brigádnících na dva tři měsíce, i brigádnících na krátkou dobu, studentech na léto či víkendy. Větší šance sehnat brigádu podle Burkoviče bude v druhé polovině prázdnin. V té první polovině si chce vydělat více lidí, tak aby ještě měli o prázdninách čas si vydělaných peněz užít. "Očekáváme první velkou poptávku ze strany studentů už teď začátkem června, protože skončily maturity, takže předpokládáme, že čtvrťáci se vrhnou do práce, aby si ještě před prázdninami něco vydělali a pak si mohli užívat," řekl.

V polovině června přibudou studenti, jimž skončí zkoušková období, a od 1. července středoškoláci z prvních až třetích ročníků. "Tam bude největší poptávka, tam se všechny ty tři proudy střetnou a bude asi přechodně týden 14 dnů brigád nedostatek," řekl Burkovič s tím, že v srpnu už bude zase brigád dost. Na začátku září, až studenti nastoupí do škol a na některé chmelové brigády, pak nabídka brigád převýší poptávku.
Burkovič řekl, že studenti mohou najít brigády od rozdávání letáků přes počítání dopravy, práce pro zahradní a stavební firmy až po potravinářství či pivovary. Velkou konkurencí pro studenty jsou ale nezaměstnaní a důchodci.

Mluvčí hutního podniku ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková řekla, že firma počítá na léto asi s 50 brigádníky. "Jde hlavně o výpomoc na provozech, kde budou provádět jednoduché činnosti ve výrobě, proto přijímáme pouze studenty VŠ a SŠ nad 18 let z technických oborů," uvedla.

Také Třinecké železárny přijímají na letní brigády zejména studenty středních a vysokých škol s technickým zaměřením. "Ročně v průměru absolvuje i v dceřiných společnostech v areálu v Třinci brigádu přibližně stovka studentů. Letos předpokládáme trochu vyšší počet," uvedla mluvčí železáren Petra Jurásková.

Ostravský pivovar Ostravar bude přijímat brigádníky do stáčírenských provozů a logistiky. "Každý týden budeme navíc potřebovat přibližně 12 lidí. Práce je vhodná pro studenty, musí být pochopitelně starší 18 let," uvedl vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter.

Brigádníky bude nabírat také Plzeňský Prazdroj. Pro letní brigádu do výroby i administrativy chce přijmout stovku lidí, z čehož kolem 30 do nošovického pivovaru Radegast, uvedla mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová.

(Vlastimil Vyplel)



Sehnat brigádu na Ostravsku? Letos jsou šance větší
MS DENÍK, čtvrtek 4.6.2015

Míst pro brigádníky je v letošním roce i v Ostravě a okolí daleko více než loni, stoupají také mzdy. Ty se v průměru pohybují okolo 70 korun za hodinu.

Místa pro brigádníky se ale v posledních letech objevují průběžně a nárazově. „Je výjimkou, když firma nahlásí volné místo na 14 dní nebo i delší období o prázdninách, a to ještě měsíc předem. Většinou se o brigádě dozvídáme jen týden předem, počty se upřesňují třeba až ve čtvrtek. A další čtvrtek firma volá, zda bude brigáda ještě pokračovat a v kolika lidech. Více míst bude pro zájemce o brigádu klasicky až v srpnu a začátkem září, kdy je zájem brigádníků menší, avšak ve firmách nadále trvá období dovolených a vrcholí letní sezona," vysvětlil jednatel agentury práce JOB--centrum Ostrava Radovan Burkovič.

Počty brigádníků, které firmy poptávají, se podle něj letos zvýšily. Nárazově se může jednat i o desítky osob. Agentury práce mají někdy problém svými brigádníky taková místa zaplnit.

Brigádníci: už nejen studenti

„To, co se dalo loni a předloni, naráží dnes na studijní ročníky s menším počtem studentů a současně poptává brigádníky více firem. Dokonce nezabírá ani přechodné zvýšení mezd. Spíše se díky němu jen přesunují brigádníci mezi firmami. Od těch s nižšími mzdami k těm vyšším nabídkám. Protože mají stále stejnou motivaci za omezený čas svého volna si vydělat co nejvíce peněz," upozornil na zajímavý trend jednatel ostravské agentury práce.

Zhruba 40 procent z celkového počtu brigádníků, kterým JOB-centrum zprostředkovává práci, tvoří studenti.

Ostatní jsou důchodci invalidní i starobní, nezaměstnaní evidovaní i neevidovaní na úřadu práce a rodiče na rodičovské dovolené. „V konkurenci s důchodcem student často neobstojí. Kromě pracovních návyků, praxe a spolehlivosti má důchodce navíc i 100 procent volného času, a je tak flexibilnější. Rovněž firmy raději sahají po důchodcích, hlavně kvůli zkušenostem a spolehlivosti," uvedl dále Radovan Burkovič.

Výdělky?

Hrubé mzdy brigádníků na Ostravsku se nyní pohybují od 65 korun za hodinu nahoru. Průměrně už brigádníci vydělávají kolem 70 korun za hodinu. „Stále častěji se objevují hlavně nárazově krátkodobě mzdy i nad 80 korun. To jsou ale výjimky, kdy firmy potřebují lidi opravdu nutně a na krátkou dobu. Tady platí ono známé lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Brigádník si nakonec více peněz vydělá na hůře placené brigádě, trvající několik dní, než na jednorázovém tříhodinovém vykládání kamionu s kazícím se zbožím," upozornil jednatel JOB-centra.

Podle něj firmy mají zájem o brigádníky flexibilní, rychle reagující na nabídku, kteří se v práci se snaží a vychází dobře se šéfem. „To jsou předpoklady, jimiž se zapíšete mezi oblíbence firmy. Když pak volá agentuře práce s požadavkem na další týden, rovnou brigádu dá uchazeči, se kterým má dobrou zkušenost a agentuře jen sdělí, že toto místo už má obsazeno. Pokud k výše uvedenému může uchazeč nabídnout i odborné znalosti a zručnost v branži, velmi často mu firma nabídne dlouhodobou brigádu nebo rovnou trvalý pracovní poměr," řekl dále Radovan Burkovič.

(Břetislav Lapisz)



Host dne - letní brigády
Dobré ráno, Česká televize, středa 27.5.2015




Rozhovor 1. část     Rozhovor 2. část     Rozhovor 3. část

Chat pozvané osobnosti Dobrého rána s Českou televizí - Radovan Burkovič – jednatel pracovní agentury, záznam chatu ze středy 27.5.2015:

SK: Jste prezidentem - je to dost vznešené slovo - neměl by být název prezident používán jen pro nejvyšší politickou fuknci - prezident ČR?

Ing. Radovan Burkovič: Máte pravdu že v našem evropském prostoru jsme na titulování a funkce dost zatíženi. Nicméně spolu s prezidentem Hospodářské komory nebo prezidentem Svazu průmyslu nebo prezidentem Karlovarského filmového festivalu používáme toto označení tradičně už desítky let. Zřejmě je to i historicky dáno, protože ještě před rokem 1989 jsme měli přepředsedováno, takže dnes máme možná přeprezidentováno.

SK: Existuje hodně odborových organizací v pracovních agenturách?

Ing. Radovan Burkovič: Odbory v agenturách práce neexistují. Proč? Protože agentury práce nejsou typickým zaměstnavatelem a sociálním partnerem. Vše, co se dotýká agenturního zaměstnance totiž určuje firma, která si služby agentury práce objednala. Kam agentura práce dočasně přiděluje agenturního zaměstnance, tzv. uživatel. Ta je povinna agentuře práce sdělit pracovní a mzdové podmínky svého srovnatelného zaměstnance a ty musí dostat i agenturní zaměstnanec. Pokud u firmy působí odbory, pak se jejich ochrana a domluvené lepší podmínky pro zaměstnance tímto způsobem vztahují i na agenturního zaměstnance. Ať chce nebo nechce :-).

SK: V čem by se v současné době měla zlepšit práce prac. agentur v ČR a v čem naopak práce prac. agentur funguje?

Ing. Radovan Burkovič: Budete se možná divit - vzhledem k špatnému mediálnímu obrazu agenturního zaměstnávání - ale jediné zlepšení by bylo snížení regulace agentur práce ze strany zákona a státu. Legální agentury práce fungují skoro bezvadně. V roce 2013 a 2014 zkontroloval Státní úřad inspekce práce každý rok přes 500 agentur práce. Jelikož licenci jich má jen zhruba 1.500 (licence je pouze tříletá, takže se počet průběžně mění), tak máme zkontrolováno 2/3 celkového počtu a nalezených pochybení bylo v daném třeba jen 14. Problémem totiž není agenturní zaměstnávání, ale pseudoagentury a zastřené agenturní zaměstnávání. To je práce na smlouvy o dílo, švarcsystém, různá družstva atp., prostě nelegálové. Až po kriminální jevy jako obchod s lidmi a otrocká práce, což je problém různých mafií, vozících sem lidi z nových členských zemí EU, Bulharska a Rumunska. Zde je v posledních letech nejvíce problémů. Kupodivu mají úřady stále tendenci pronásledovat jen legální agentury práce a zpřísňovat pro ně zákony. Že tím jen nahrávají mafiím a nelegálům, jim zjevně nevadí. Je otázkou, kdo je vlastně platí. Daňoví poplatníci nebo mafie?

Jan: DOBRÝ DEN, JAK JE NEJJEDNODUŠŠÍ FORMA BRIGÁDY, MYSLÍM NEJVÝHODNĚJŠÍ PRO OBĚ STRANY - NAPŘ. SMLOUVA O PROVEDENÍ PRÁCE APOD. MYSLÍM FINANČNĚ A ÚŘEDNĚ, ABY BYLO CO NEMÉNĚ PAPÍROVÁNÍ PRO BRIGÁDNÍKA A CO NEJMÉNĚ ODVODŮ PRO. DĚKUJEME JEŠTĚ JEDNOU ZA UVEDENÉ TÉMA.

Ing. Radovan Burkovič: Samozřejmě tradičně Dohoda o provedení práce, z níž se do výdělku 10 tis. Kč měsíčně hrubého neplatí pojistné, jen 15% daň z příjmu. Musí už být písemná, ale je to nejjednodušší pracovněprávní vztah. Pozor, je omezena 300 hodinami ročně a překročení je už od letoška pokutováno. Pokud potřebujete více informací, zkuste www.apa.cz informace pro zaměstnance nebo www.jobcentrum.cz a FAQ pro brigádníky.

Petr Ježek: Vazeny pane Burkovici. Je me 61 let, jsem 10 roku v plnem invalidnim duchodu. Vzdy jsem si praci dokazal sehnat. poslednich 12 mesicu me ale zdravotni stav nedovoluje dochazet do zamestnani. Vyzkousel jsem jedenact praci tzv. "z domova". Vsechny prace se nakonec ukazaly jako podvody a nikdy jsem nedostal slibenou odmenu. Je mozne sehnat seriozni praci, vykonavanou doma? Pres zadne "pracovni" portaly, resp. agentury, se me nedari takovou praci sehnat. Mam na mesic cca 1100 korun a praci bych nutne potreboval. Dekuji za odpoved. Petr Jezek, Praha 1 603207702 603207702@seznam.cz

Ing. Radovan Burkovič: Dobrý den pane Ježku, poradím Vám obrátit se v Praze na sdružení zdravotně postižených, které mají obvykle nejlepší přehled o pracovních příležitostech pro osoby s invalidním důchodem a spojení na místní firmy, které je opravdu zaměstnávají. Práce z domova jsou opravdu v 99% jen podvod na lidi, to Vám mohu z 25 let praxe na trhu práce bohužel jen a jen potvrdit. Vaši tíživou finanční situaci lze také řešit některou ze sociálních dávek, zde je dobré se poradit na místním úřadu práce, co by přicházelo v úvahu. Ale jsem rád, že prvotně se snažíte ji řešit prací. Kéž by takových jako Vy bylo více.

Jan Votruba: Dobrý den, v jakých zemích nejvíce firmy nabízejí práci?

Ing. Radovan Burkovič: Teď nevím, jestli nereagujete na kolegyni ze spolku Duha, ale pokud jde o brigády, pak situace není v zahraničí příliš růžová a zejména země západní Evropy mají velmi ochranářské sklony. Oficiálně jde všechno, ale ďábel je skrytý v detailech.

Jan Votruba: Jaké internetové stránky nabízejí tyto nabídky?

Ing. Radovan Burkovič: Zahraniční práci je dobré hledat na doporučení. Zejména na webu narazíte na spousty lákavých nabídek, které však většinou nejsou seriózní a mnohdy jsou lákadlem různých mafií. Prvotně zkuste portál Eures http://portal.mpsv.cz/eures/, což je evropský portál na který přispívají evropské úřady práce a nabídky na něm jsou garantovány vládou dané země.

Votruba Jan: Co vše je potřeba zařídit než odcestuji?

Ing. Radovan Burkovič: Pokud cestujete za prací do zahraničí, pak určitě vyřešit zdravotní a sociální pojištění. Zdravotní je povinné a musíte si je platit vždy. Takže odcestováním do zahraničí se stáváte samoplátcem a při práci v zahraničí by za Vás měl platit zaměstnavatel. Existuje k tomu speciální formulář, kterým si svoji povinnost přenesete do zahraničí a po návratu zpět prokážete své pojišťovně, že jste pojistné poctivě platil. Dále je dobré mít sebou hotovost do začátku a samozřejmě zajištěno ubytování. Není dobré vyjíždět bez dohodnutého místa, i když i dobrodruh může mít štěstí.

Anonym: kdyz chci brigadu kde mam jit

Ing. Radovan Burkovič: Nejlépe na web Asociace pracovních agentur a mezi členy najít agenturu práce nejblíže Vašemu bydlišti. Jsou tam i kontakty na ně a jejich weby.

Alexandra Kubáková: Dobrý den, pane Burkoviči. Jsem na rodičovské dovolené a ráda bych si přividělala nějakou manuální činností z domova. Nevíte, kam bych se měla obrátit, abych neposlala peněžní zálohu někam, kde už neuvidím ani práci, ani peníze? Děkuji

Ing. Radovan Burkovič: POZOR - JE ZÁKONEM ZAKÁZÁNO PLATIT ZA ZPROSTŘEDKOVÁNÍ PRÁCE. Takové nabídky jsou nelegální a od podvodníků. Nikam žádné peníze neposílejte. I agentury práce platí firmy, ne agenturní zaměstnanci nebo uchazeči o práci. Nabídky prací na doma jsou bohužel z 99% podvodem. Spíše zvažte, zda dokážete najít nějaký čas, kdy by jste na brigádu docházela. Z domova se dá pracovat jen na počítači a to jsou velmi omezené věci.

Jitka : Pěkný den pane Burkovič, jestli dovolíte mám na Vás dotaz.Jsem na mateřské dovolené (nyní již rodičovská) hledám nějakou práci domů. Většina inzerátů na práci domů je však podvod a jediné k čemu jsem se dopracovala bylo to, že po mě chtěli jen peníze - za informace, pak za instrukce, potom za materiál... existuje vůbec v ČR nějaká práce domů???? Velice Vám děkuji za odpověď.

Ing. Radovan Burkovič: Bohužel Jitko, práce domů je z 99% opravdu podvod. Zkuste si najít čas, kdy by jste mohla na brigádu docházet. Bude to plus i pro Vás, když změníte zaběhaný stereotyp starosti o potomka a "dostanete se mezi lid". Nerad používám - jako zasloužilý otec dvou dcer - výrazy mateřská a rodičovská dovolená. Spíše bych tomu říkal mateřská a rodičovská péče. Je to o práci 24 hodin denně 7 dní v týdnu, ne dovolené. A POZOR - zákonem o zaměstnanosti je zakázáno platit za sehnání práce. Je to nelegální. I agenturám práce platí firmy, které si jejich služby objednávají. Ne agenturní zaměstnanci.

Jana: Radovane, jaké jsou možnosti a podmínky DPČ?

Ing. Radovan Burkovič: Dohoda o pracovní činnosti se uzavírá obvykle pokud v průměru nepřekročí doba práce polovinu týdenní pracovní doby, tj. 40 hodin týdně. V průměru to znamená, že pokud uzavřete DPČ na 2 měsíce, pak klidně můžete dělat první měsíc každý pracovní den a druhý vůbec. V průměru podmínky splníte. Překročení je nově státem pokutováno. Co se daní týče, je to stejné jako u všech pracovněprávních vztahů, tj. 15% daň z příjmu. Pojistné se platí v okamžiku, kdy si vyděláte více než 2.500,- Kč hrubého měsíčně. Což pro představu jsou zhruba 3-4 směny. Oproti Dohodě o provedení práce tedy častěji můžete mít u DPČ placenou nemocenskou a práce se Vám započítává do nároku na podporu v nezaměstnanosti nebo starobní důchod. Ovšem musíte za to obětovat 11,5% hrubého výdělku a pro zaměstnavatele jste dražší dokonce o 34%. Proto v případě brigádníků neradi DPČ nabízejí.




Český rozhlas Radiožurnál, 7.5.2015

Reportáž v celostátní vysílání - Brigády, sezóna začíná.

Redaktor Martin Knitl navštívil kancelář nejstarší agentury práce na Ostravsku, JOB-centrum Ostrava, která letos oslavila 25 let na trhu práce.






Český rozhlas Ostrava, Poradna, 5.5.2015

Tématem Poradny byly tentokrát brigády. Do studia si Martin Knitl pozval prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče.

Budeme mluvit o letních brigádách, nezaměstnanosti, hledání práce. Pokusíme se vám poradit, jak najít práci, na co byste měli být připravení a jaké máte možnosti. Zaměříme se také na příležitostné zaměstnání, jako jsou například brigády. Moderuje Martin Knitl, host Ing. Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur ČR a dlouholetý spolumajitel agentury práce JOB-centrum Ostrava s.r.o..