2014 <-|           Média o nás v roce 2013           |-> 2012     


Najít brigádu před Vánocemi? Nabídek je méně než loni
Moravskoslezský Deník, neděle 1.12.2013

I když v předvánočním období mívali zájemci o brigády větší šanci na přivýdělek, letos je nabídka míst výrazně slabší.

„Teoreticky bývá listopad a prosinec pro uplatnění brigádníků lepší než zbývající období roku. Například obchodníci navážejí více zboží. Místa nabízejí třeba i prodejci kaprů, jmelí a vánočních stromků. To platí samozřejmě i pro letošek, nabídka míst je ale výrazně nižší. Brigád je méně. Proti loňsku byl například za říjen úbytek míst pro brigádníky asi patnáctiprocentní, listopad vypadá podobně," upřesnil Radovan Burkovič, jednatel agentury práce JOB-centrum Ostrava.

Jak dodal, méně lidí než v předchozích letech poptávají nejen velké kamenné prodejny, ale i někteří provozovatelé e-shopů, kteří musí před Vánocemi vypravit daleko vyšší počty zásilek.

Výhled není optimistický

Šanci najít uplatnění našli brigádníci například při čištění lakovacích kabin v Mošnově či při úklidových pracích v Ostravě i Paskově.
„Ten výhled do konce roku ale optimistický není. Možná má ještě pár lidí šanci najít brigády u prodejců kaprů nebo vánočních stromků. Jen bych je upozornil, že třeba prodej kaprů si většinou zajišťují rybníkáři. Takže zájemci o brigádu by měli oslovit spíše je než obchodní centra. Ta totiž těmto prodejcům většinou venkovní prostory jen pronajímají," přidal důležité upozornění Radovan Burkovič.
Zhruba o tisícovku brigádníků v rámci celé ČR posílila své stavy v předvánočním období Česká pošta. „Většinou jsou využíváni k doručování balíkových zásilek a na třídění listovních zásilek. V rámci Moravskoslezského kraje jsme přijali zhruba dvě stovky brigádníků. V případě potřeby jsme připraveni přijmout další výpomoc. Místa většinou našli lidé, kteří už na poště jako brigádníci vypomáhali dříve, případně ti, kdo se zajímali o práci přímo v pobočkách," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Najít předvánoční brigádu například v prodejnách Kaufland je sice možné, ale počet míst je omezený. „Naše společnost usiluje o to, aby veškeré práce v prodejnách zvládla se zaměstnanci na hlavní pracovní poměr. Samozřejmě máme i my ve vybraných případech brigádníky, snažíme se ale jejich počet minimalizovat. V prodejnách nám brigádníci vypomáhají převážně manuální činností a výpomocí, v centrální administrativě organizační podporou. Rádi bychom doporučili uchazečům o brigádu či zaměstnání, aby zkontaktovali příslušnou prodejnu, kde dostanou aktuální informace," odpověděl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Judita Urbánková, ředitelka komunikace společnosti Ahold Czech Republic, která provozuje prodejny Albert, uvedla, že období adventu a Vánoc je pro obchodníky nejnáročnější v roce. „Je potřeba pečlivě naplánovat směny tak, aby vše probíhalo plynule a ke spokojenosti zákazníka. I proto jsou brigádníci už nyní nedílnou součástí našich pracovních týmů, aby měli čas na zaškolení a seznámení se s chodem jednotlivých prodejen. V případě zájmu o vánoční brigádu je proto potřeba přihlásit se přímo v prodejně co nejdříve," doplnila Judita Urbánková. Podle ní brigádníci nejčastěji pracují jako prodavači specialisté, kdy jsou zodpovědní za dostupnost zboží v přidělených úsecích. Brigády jsou podle mluvčí vhodné především pro studenty, rodiče na mateřských a rodičovských dovolených a aktivní důchodce.

Brigádníci i u kasy

Tesco podle mluvčího Jiřího Marečka nabízí zájemcům brigády v průběhu celého roku. „V době sezonního prodeje, jako jsou například Vánoce nebo v období dovolených, přijímáme brigádníků více. Ve vánočním období je nárůst více než třicetiprocentní. Počet brigádníků na každém obchodě je ovšem dán provozními potřebami, specifikou konkrétní lokality a prodejními špičkami," upřesnil Jiří Mareček. V obchodech Tesco brigádníci nejčastěji doplňují zboží, případně pracují jako pokladní na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. „V předvánočním období nabízíme práci například studentům a maminkám na mateřské dovolené, tedy skupinám lidí, kteří jsou časově flexibilní a uvítají přivýdělek. Našimi požadavky při výběru vhodného kandidáta je pak především časová flexibilita," sdělil Jiří Mareček ze společnosti Tesco.

(Břetislav Lapisz)


Nezaměstnanost atakuje 600 tisíc lidí, ale vláda si klidně padne a sněmovna se rozpustí.
Ostravský TiP, říjen 2013

Po 3 letech Nečasovy vlády (ODS) vedené Kalouskem (TOP09), kdy jsme byli svědky neustále rostoucí nezaměstnanosti, daní, poplatků a byrokracie, si jistě mnozí oddechli. Vláda padla, sněmovna se rozpustila. Bohužel s tím padly i přes rok dolaďované pracovní zákony, které měly alespoň zčásti zrušit exministrem Drábkem (TOP09) zavedené nesmysly. Tím, co odstoupil kvůli podezření z korupce. A zanechal dodnes nefunkční počítačové programy na úřadech práce a nechvalně proslulé Skarty. Připomeňme i zákaz zaměstnávat zdravotně postižené agenturám práce, díky kterému je musely všechny 31.12.2011 propustit a dodnes nesmí zaměstnat. Stará sněmovna změny zákonů projednat nestihla. Nová to do konce roku taky nestihne. Bohužel, nesmyslů nasekali zmínění pánové mraky. Ještě dlouhé roky budeme tenhle marasmus uklízet. Možná se nám podaří vrátit alespoň do bodu nula. Kolik životů mezitím bude zničeno, kolik firem a pracovních míst zrušeno, už se nikdo nedopočítá.

Aby toho nebylo málo, nechala nám minulá vláda ještě časovanou jadernou bombu. Nový občanský zákoník (NOZ) a s ním spojenou změnu celého právního systému od 1.1.2014. Včetně pracovního práva a dalších zákonů. Rozsáhlé minové pole. Že NOZ dělali profesoři práva od zeleného stolu, to už se ví. Použitelnost dostala na frak a došlo na oblíbené poslanecké heslo: „No a co, že jsme schválili nesmysly, praxe si s tím už nějak poradí.“. Že výrazy v NOZ používané jsou jak z Jiráskových Starých pověstí českých, to se ví taky. Např. pronajímatel a nájemce jsou nově propachtovatel a pachtýř. Že NOZ má přes 3.100 paragrafů, je smutný fakt. Měla by to být základní norma pro každodenní běžný život 10 milionů lidí. Ale řekněme si upřímně s expremiérem Grossem (ČSSD), kolik právníků už NOZ celý přečetlo? Tedy ne porozumělo mu, bude se jím moci řídit a radit lidem, ale jen přečetlo. Na NOZ navazují i změny Zákona o zaměstnanosti či Zákoníku práce. Na každém dalším školení nyní zjišťujeme, jak velké jsou zde nedodělky, dvojsmysly, nesmysly. O rozsáhlosti změn a legračním názvosloví nemluvě.

Teprve v polovině října– formou mimořádného zákonného opatření Senátu – byly schváleny navazující zákony daňové a sociální. Ještě je musí podepsat prezident a dodatečně schválit nově zvolení poslanci, aby od ledna platily. Připravila je ještě minulá vláda, takže jsou v nich schovány další, doposud neznámá, minová pole. Jen pro představu – můžete si oněch 363 stran změn po večerech přečíst - možná to do Silvestra stihnete.

Určitě se ptáte, k čemu je článek, který nijak neřeší, co s nezaměstnaností. Neradí lidem, co si počít. Jen konstatuje další hrůzy. Bohužel, nelze řešit co s nezaměstnaností a radit lidem, když republika stojí právě na těchto hrůzách, které popírají každé smysluplné řešení a rady. Opravovat kliky dveří v ruině domu bez základů a střechy je k ničemu. V době, kdy nezaměstnanost atakuje hranici 600 tisíc osob, se nevěnovala vláda a sněmovna 3 roky ani oněm opravám, naopak dělala vše pro další ničení hospodářství. A přestože už u moci není, dokázala pro ruinu domu připravit i další zemětřesení a povodně po lednu 2014.

Selským rozumem uvažující člověk ví, že jen funkční hospodářství dává dostatek pracovních míst a životaschopných firem, které je vytvářejí. Jen soukromé firmy vytvářejí daně, které živí celý státní aparát a státní zaměstnance. Kromě politiků a úředníků také učitele, policisty, zdravotníky, vojáky, hasiče. Až budeme mít zodpovědné hospodaření státu bez dluhů, svobodu občanů, svobodu podnikání, malý stát a nízké daně, pak nezaměstnanost klesne sama od sebe. Jsme sice navázáni na hospodaření Evropské unie a světa vůbec, ale dnes státy kolem nás rostou a my stagnujeme. Protože jejich vlády nezvětšují byrokracii, nezvyšují daně a poplatky. Neregulují životy občanů dalšími zákony, neregulují svobodné podnikání. Nezvětšují stát novými úřady. Potírají korupci. Nevrší dluhy.

Podle čerstvého průzkumu společnosti E&Y, pořádající mj. soutěž Podnikatel roku, převládá mezi podnikateli opatrný optimismus. V roce 2014 plánují více zaměstnanců nabírat, než propouštět. Přeji nám všem, ať to vyjde.

(Ing. Radovan Burkovič, jednatel agentury práce JOB-centrum Ostrava, s.r.o. a prezident Asociace pracovních agentur České republiky.)


Mladá Fronta E15 speciál HR inzerce, 24. září 2013

Inzerce.



Česká televize Události v regionech, Ostrava, úterý, 23.července 2013

Prezident APA a jednatel JOB-centrum Ostrava s.r.o. hovořil o letních brigádách živě v České televizi v pořadu Události v regionech Ostrava.




Rádio HEY, nový reklamní spot 2/2013


Poslechněte si náš reklamní spot, který se aktuálně vysílá na Rádiu HEY.


Těžaři propouštějí. Vylidňují se hospody i Ostrava
iDnes.cz, sobota 20.7.2013

Propouštění zaměstnanců v těžkém průmyslu na Ostravsku nebere konce. Úřad práce se snaží přispět zvýšeným přílivem dotací, firmám v kraji však chybí především zakázky, a tedy i práce pro lidi. Některým nezbude nic jiného, než se za prací přestěhovat jinam.

Uhlí na světových trzích zlevnilo a důlní společnost OKD, největší zaměstnavatel v regionu, tlumí těžbu. Vlastník OKD, společnost NWR, k prodeji nabízí Důl Paskov či OKK Koksovny. Pokud by se naplnil kritický scénář, mohlo by se ocitnout bez práce až 12 756 lidí. Tato krajní varianta počítá i s propouštěním v ocelárnách Evraz Vítkovice Steel, které jsou na tom s poptávkou po oceli podobně špatně, a v navazujících dodavatelských firmách.

Generální ředitelství Úřadu práce ČR v pátek přislíbilo přidělit více peněz na aktivní opatření - veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa, na rekvalifikace a poradenství. "Nejžádanější jsou na Ostravsku rekvalifikační kurzy zaměřené na získání řidičských oprávnění skupiny C, E, svařování, obsluhu PC a programy pro pracovníky v oblasti sociální péče," uvedla Kateřina Beránková, mluvčí úřadu.

Do zaměstnávání lidí se mají zapojit také soukromé pracovní agentury v rámci projektu Nový začátek, podpořeného penězi z evropských fondů. Agentura by přidělovala lidi na práci do firem a dostávala by na ně dotaci ve výši celé jejich mzdy. Zároveň by s nimi poradensky pracovala, aby si práci udrželi trvale.

To však podle Radovana Burkoviče, majitele Job-centra Ostrava a předsedy Asociace pracovních agentur, není řešení. "Projekt se připravuje už druhý rok. Narážíme na problém - i když jsou lidé zadarmo, nemáme je komu půjčovat," říká. Podmínkou totiž je, aby po nějakou dobu, kdy dotace vyschnou, lidi zaměstnávala a platila firma ze svého. Jenže pro ně nemá práci.

Na konci června Moravskoslezský kraj registroval 82 556 žadatelů o práci z celkem 540 tisíc v republice. Dalších 9 417 lidí tráví část pracovního týdne doma jen za část mzdy, protože pro ně zaměstnavatel nemá dost práce.

Nezaměstnanost v regionu, který žije především z ohroženého těžkého průmyslu, ovlivňuje i další služby. "Lidé se snaží šetřit a vyhýbají se zábavě, včetně návštěv hospod. Čím dál víc pijí pivo z plastu na zahrádkách a hospodám klesá návštěvnost," popisuje sociolog Jiří Siostrzonek ze Slezské univerzity v Opavě. "Před pár lety to bývalo lepší, dnes pracuji sám, dřív jsem měl pomocníka. Chodí sem hlavně důchodci a štamgasti," říká Zdeněk Černý, majitel hostince U Lípy v Ostravě-Hrabové, kde nabízí pivo, limo a utopence.

Ostravsko se kvůli krizi těžkého průmyslu začíná vylidňovat, za dvacet let klesl počet obyvatel Ostravy o 24 tisíc. "Stále více rodin bude zvažovat odchod za prací. I kdyby se region z těžkého průmyslu postupně přeorientoval na služby, tolik nezaměstnaných nevstřebá," předpovídá Siostrzonek.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) by mohla vláda pomoci tím, že prosadí snížení příspěvku na obnovitelné zdroje energie a průmyslovým firmám prodlouží lhůtu na zavedení ekologičtější a modernější výroby. "Co může stát také udělat, je podpořit zaměstnavatele zakázkami," navrhuje Burkovič.

(Jitka Vlková)


Český rozhlas Ostrava, 12.2.2013


Téměř 90 tisíc lidí nemá v Moravskoslezském kraji práci. Jak si ji najít? A jaké tipy a triky lidem, kteří už zaměstnání shánějí dlouho, doporučují odborníci? Radí prezident Asociace pracovních agentur, o.s. a jednatel JOB-centrum Ostrava, s.r.o. Ing.Radovan Burkovič.


Absurdita roku zabrala: Brigádníci už nebudou muset pokaždé na vstupní prohlídku
IHNED.cz, úterý 22.1.2013

Povinné vstupní prohlídky by se od dubna neměly týkat všech brigádníků. Novelu zákona o specifických zdravotních službách tento týden projedná Senát, u poslanců již prošla v prosinci. Absurdita roku by tak mohla zmizet.

Firmy a brigádníci budou zřejmě ušetřeni jedné zbytečné byrokratické zátěže.Senát se tento týden vrátí k loni schválenému zákonu o specifických zdravotních službách, který od letošního dubna nařizuje vstupní lékařské prohlídky pro všechny brigádníky, pracující na základě dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti.

Novelu, která nově prohlídky nařizuje jen u zájemců o rizikové práce, už v prosinci schválili poslanci – nikdo z hlasujících nebyl proti změně. Původní varianta opatření loni v anketě veřejnosti získala anticenu Absurdita roku. Novela by měla hladce projít i při hlasování senátorů. Zákon v původní podobě stanovil pokutu dvou milionů korun firmě, která by přijala brigádníka bez vstupní prohlídky třebas jen na jediný den. Lékařský posudek na vykonávání konkrétní činnosti přitom vyjde uchazeče o práci na 400 až 800 korun. Brigádníci přitom zaměstnavatele často střídají, nový posudek by byl třeba i v rámci jedné firmy – při změně vykonávané práce.

„Předpokládám, že novela bez komplikací projde. Už loni jsem varoval, že je nesmysl vyžadovat vstupní prohlídku od každého studenta, který si přijde na pár hodin přivydělat někam do kanceláře,“ reaguje poslanec Boris Šťastný. Nejedná se jen o lehké administrativní práce, pokladní v supermarketech nebo dělníky na stavbách či u výrobních linek. Pokud by zákon platil už dnes, museli by absolvovat vstupní lékařskou prohlídku například i všichni členové volebních týmů kandidátů na prezidenta. Formou dohod pracují i mnozí experti na přednáškách nebo další odborníci najímaní ve firmách.

Které profese jsou rizikové? Vyhláška chybí.

Podle zaměstnavatelů mají vstupní prohlídky význam skutečně jen u rizikových profesí. „Pokud by tato novela nebyla schválena, nastala by od letošního dubna bizarní situace, kdy by vstupní prohlídku musel absolvovat například i doktorand přednášející externě na naší vysoké škole,“ říká manažer automobilky Škoda Auto Michal Kadera.

„Původní znění zákona by znamenalo vzhledem k nákladům brigádníků a byrokracii prakticky likvidaci personálních agentur,“ tvrdí Radovan Burkovič, jednatel ostravské agentury Job-centrum, která ročně zprostředkuje práci dvěma tisícům brigádníků.

Odborníci na pracovní právo i některé firmy však upozorňují, že novela řeší jen část problému. Stále chybí vyhláška, která by určila podrobnosti – například jak dlouho má vstupní prohlídka trvat nebo přesné vymezení rizikové práce. „Změny zákona by měly začít platit od dubna. Bez vyhlášky je ale problematické leckdy stanovit, koho se vstupní prohlídky týkají a koho ne,“ soudí právnička Nataša Randlová z kanceláře Randl Partners.

(Miroslav Petr)


Komu vadí pracující důchodci? I ti, co si jen přivydělávají? Co úcta k práci a ke stáří?
Ostravský TiP, leden 2013

Nejprve pár neodiskutovatelných faktů. Posledních pár let jsme svědky vlády pravice, která má ve svém programu svobodu občanů, svobodu podnikání, malý stát a nízké daně. Taky zodpovědné hospodaření bez dluhů. S tímto programem, byť těsně a v roztodivných povolebních koalicích, vyhrála volby. Tak to občané chtěli.

Přesto jsme posledních pár let jsme svědky vlády pravice, která v rozporu s tím, co lidem slibovala, neustále jen zvětšuje byrokracii, daně a poplatky. Reguluje životy občanů, reguluje svobodné podnikání, zvětšuje stát dalšími úřady a neustále zvyšuje daně. Nezodpovědným hospodařením spojeným s korupcí vrší další dluhy. A na tyto dluhy potřebuje peníze. Nedosahuje jich úsporami ve státní správě a efektivními veřejnými výdaji. Provozuje korupci i na nejvyšší úrovni. Když vláda uplatila funkcemi ve státních firmách trio odbojných poslanců ODS, kteří se za to vzdali mandátu poslance, mohla v listopadu 2012 opět zvýšit daně. Kromě přímého zvýšení zvolila i zákeřnější způsob – rušení výjimek, snižování daňových odpočtů a rušení slev. A najednou letos platíme daně i z peněz, které nám ještě loni celé zůstaly.

Důchody nejsou u nás nijak velké. Obecně se tvrdí, že odchodem do penze přijdete rázem o polovinu příjmů. Proto vláda propaguje další formy důchodového spoření, byť ve skutečnosti zmíněnými zákony okleštila výhodnost stávajícího. Mnoho dnešních důchodců je tak nuceno si přivydělávat brigádami. A mnoho jiných je doslova na kolenou prošeno majiteli firem, aby do penze neodcházeli nebo alespoň v penzi na zkrácený úvazek pracovali. Protože nám chybí znalí odborníci, kteří věci rozumějí. Chybí generace starších a zkušených, kteří budou své praktické znalosti předávat mladým. Podniky jim rády platí, mnohdy jim dokonce ani nic jiného nezbývá. Není totiž kde brát. A mluvíme nejen o vědcích, lékařích, vedoucích pracovnících, ale i o mistrech ve výrobě, živnostních, řemeslnících a dalších, na pohled „jednodušších“ povoláních.

V této situaci by rozumný hospodář očekával podporu takového snažení, protože jen funkční hospodářství dává dostatek pracovních míst a životaschopných firem, které je vytvářejí. V době, kdy nezaměstnanost přesahuje půl milionu osob. A jen firmy vytvářejí daně, které živí celý státní aparát a státní zaměstnance. Kromě politiků a úředníků také učitele, policisty, zdravotníky, vojáky, hasiče atd.. Ne tak naše vláda. Posledním jejím krokem, místo důsledného potírání korupce, rušení zbytečných zákonů a s nimi souvisejících úřadů a regulací, je odebrání daňové slevy pracujícím důchodcům. Těm, kteří už jsou tak biti za to, že v penzi pracují. Protože přestože odevzdávají s daněmi i sociální a zdravotní pojištění, důchod jim to automaticky nijak nezvyšuje. Pro rok 2013 přišli nově i o daňovou slevu. Nečasova vláda (ODS) s ministrem financí Kalouskem (TOP09) jim přímo z kapsy sebrala rovných 24.840,- Kč ročně.

A pokud si myslíte, že podnikatelům, tedy těm co pracovní místa vytvářejí se nebralo nic, tak jste na omylu. Těm pro změnu sebrali u výdajových paušálů slevu na manželku a děti. A pak že potřebujeme, aby se snížil počet nezaměstnaných a rodilo více dětí, které budou vydělávat na důchody dnešním pracujícím! To vše je nejen proti rozumu, ale také morálce. Kde je úcta k práci, kde je úcta ke stáří?

(Ing. Radovan Burkovič, jednatel agentury práce JOB-centrum Ostrava, s.r.o. a prezident Asociace pracovních agentur České republiky.)