Média o nás v roce 2009     2008 , 2007 , 2006 , 2005 , 2004 , 2003 , 2002 , 2001 , 2000 , 1999 , 1998


Brigády jsou stále nedostatkovým zbožím
Moravskoslezský deník, rubrika Zpravodajství (středa, 21. října 2009)

Nabídka brigád se v Moravskoslezském kraji v září a říjnu sice trochu zvýšila, podle Radovana Burkoviče z JOB-centra jde ale spíše jen o kosmetické zlepšení. Firmy stále nemají o příležitostné pracovníky zájem.
Po přivýdělku na brigádě touží mnoho studentů. Někteří dávají přednost hledání práce na vlastní pěst. Jiní využívají služeb pracovních agentur. Současná situace však není růžová, ať už se středoškoláci a vysokoškoláci rozhodnou hledat brigádu sami, nebo s něčí pomocí.
„Situace se v září a říjnu sice nepatrně zlepšila, pořád ale platí, že pokud mají studenti zájem pracovat, pak ať berou opravdu první nabídku brigády a nevybírají si. Může být totiž nadlouho nabídkou poslední,“ poznamenal Radovan Burkovič, jednatel agentury práce JOB-centrum, podle kterého je na letošním množství nabídek brigád naplno znát vliv finanční krize.
Někteří studenti při hledání brigády letos vůbec nepochodili. „Letní brigádu si pravidelně vybírám přes profesní agentury na jejich internetových stránkách. Letošní léto to bylo ale hodně bídné. Kolikrát se za celý týden vůbec nic neobjevilo, a když ano, tak většinou sháněli muže,“ postěžovala si studentka střední školy Karolína Vonková.
Největší ránu brigádníci zažili letos v lednu, kdy mnohé zahraniční společnosti přestaly nakupovat jakékoliv služby, včetně agenturních zaměstnanců. „Výsledkem byl skoro sedmdesátiprocentní propad nabídky brigád v porovnání s lednem 2008. Tam, kde loni pracovalo deset brigádníků, stačili nyní jen tři. Kosmetické zlepšení nastalo v posledních měsících, kdy se propad nabídky snížil na šedesát procent,“ uvedl Radovan Burkovič z JOB-centra. Podle Burkoviče dává většina studentů přednost jednoduchým, fyzicky nenáročným zaměstnáním. „Nejraději by pracovali v kanceláři a lidově řečeno přerovnávali papíry zprava doleva,“ řekl. Ničeho takového se ale studenti nedočkají. „Nejvíce nabízených prací je fyzicky náročných. Pracuje se venku na stavbách, v zahradách, v dopravě, ve skladech, v průmyslových areálech a podnicích na linkách,“ dodal.
(LUCIE RUSKOVÁ)


TV PRIMA (RTA Ostrava) - Ani platná licence Vás nemusí uchránit od pokuty
Minuty regionu (pátek, 14. 8. 2009)

RTA Ostrava, Minuty regionu, 14. srpna 2009


Přehrát


Stáhnout (15 MB)



Česká televize - Rady pro letní brigády II
Dobré ráno II (úterý, 14. července 2009)

Česká televize, Dobré ráno II, 14. července 2009


Přehrát


Stáhnout (40 MB)



Česká televize - Rady pro letní brigády I
Dobré ráno I (úterý, 14. července 2009)

Česká televize, Dobré ráno I, 14. července 2009


Přehrát na webu České televize - od 3:37 minuty do konce relace



Česká televize - Léto, prázdniny, brigády pro studenty, ekonomická krize
Nemám práci (úterý, 14. července 2009)

Česká televize, Nemám práci, 14. července 2009


Přehrát


Stáhnout (60 MB)



TV PRIMA (RTA Ostrava) - Host dne ředitel agentury práce
Host dne (čtvrtek, 19. června 2009)

RTA Ostrava, Host Dne, 19. června 2009


Přehrát


Stáhnout (12 MB)



TV PRIMA (RTA Ostrava) - Propad nabídky, jak si letos hledat brigádu
Minuty dne (pátek, 12. června 2009)

RTA Ostrava, Minuty dne, 12. června 2009


Přehrát


Stáhnout (15 MB)



Studenti marně shánějí brigádu
Moravskoslezský deník, rubrika Moje Ostravski (středa, 8. června 2009)

Ostrava - Najít si brigádu? To je v současné době pro studenty mnohem těžší úkol než v minulých letech. V důsledku hospodářské krize je poptávka po brigádnících mnohem nižší než dříve.
„Už měsíc se snažím sehnat nějakou brigádu, a nic se mi nedaří. Mám po maturitě, přijali mě už na vysokou školu, takže mám teď spoustu času. Myslela jsem si, že si něco vydělám na prázdniny, ale mám smůlu. Přitom bych brala jakoukoliv práci,“ stěžuje si čerstvá maturantka Zuzana z Ostravy. Podobné zklamání prožívají i další mladí lidé.
„Situace je sice o něco lepší než v lednu, ale oproti loňskému roku zaznamenáváme pokles nabízených brigád na polovinu. Teprve o prázdninách se mezi studenty strhne boj o práci,“ sdělil Radovan Burkovič z JOB-centra. „Navíc mnoha lidem se kvůli krizi zkrátil pracovní týden na tři nebo čtyři dny, takže si chodí přivydělávat, a tím obsazují místa, která byla v předešlých letech k dispozici studentům,“ dodal Burkovič.
Stejný problém řeší i agentura Index-plus. „Nějaké brigády sice máme, ale většinou se jedná spíše o práci vhodnou pro chlapce,“ informovala o situaci Petra Křižáková.
Některé pracovní agentury jsou na tom s nabídkou prací ještě mnohem hůře. „Momentálně je naše nabídka nulová. Pro studenty nemáme opravdu nic, přestože spolupracujeme s velkými společnostmi, jako je například Tesco, jejichž zájem o brigádníky byl v předchozích letech vysoký. Jedinou možností je práce na plný úvazek, což ovšem není záležitost pro studenty,“ řekla Gabriela Vošmíková, vedoucí ostravské pobočky Start People.
(ANDREA WANTULOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ)


ČESKÁ TELEVIZE - Třetinová nabídka brigád, místa pro studenty zabírají i nezaměstnaní
Události v regionech (čtvrtek, 4. června 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Události v regionech, 4. června 2009


Přehrát


Stáhnout (9 MB)



Ostravské JOB-centrum dostalo ocenění
Moravskoslezský deník, rubrika Podnikání (středa, 20. května 2009)

Ostrava - Za aktivity, které přispěly k hospodářskému, ekonomickému a společenskému rozvoji Moravskoslezského kraje, ocenila v kategorii firem do 250 zaměstnanců krajská hospodářská komora a Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje také ostravské JOB-centrum.
Ocenění převzal spoluzakladatel a spolumajitel společnosti Radovan Burkovič. Firma zajišťuje jednak práci pro brigádníky, jednak uspokojuje poptávku firem právě po krátkodobých pracovnících. Minulý měsíc oslavilo JOB-centrum své devatenácté narozeniny.
„V současné době čelí také naše společnost důsledkům finanční krize. Ta způsobuje, že poptávka po brigádnících poklesla o šedesát až sedmdesát procent. Věříme však, že se dokážeme se situací vyrovnat,“ uvedl při přebírání ocenění Burkovič.
(lap)

Diplom Křišťálová cena


Kdo chce pracovat, místo najde. I v době krize
Studentský list (29. dubna 2009 v 21:03), celý článek zde

Práci nebo brigádu považuje řada studentů za nezbytnou součást vysokoškolského života. Jedni si chtějí dopřát nějakou tu korunu navíc, jiní se do výdělečného procesu zapojit musí, ať se jim to líbí nebo ne. Na argument: "Proč studuješ, když máš potřebu pracovat," se totiž nabízí velice prostá odpověď. "Pracuji, abych mohl studovat."
O tom, že jde recese ruku v ruce s propouštěním a poklesem nabídek práce, informují česká média neustále. Jak ovlivnila krize trh brigád a polovičních úvazků? Většina oslovených studentů si nestěžuje. Práce jim zůstala, někteří ji bez větších problémů našli i v prvním čtvrtletí tohoto roku. "Působím v hosteskové agentuře, pocítila jsem, že je méně práce, stěžovat si však nemohu. Skoro každý týden se koná nějaká akce, na které si vydělám" říká studentka VŠE. "Práce je víc, než stíhám," píše uživatel Kaltas na serveru vseborec.cz. "Jsem svým pánem. Občas mi zaměstnavatel volá, jestli nemohu vzít ještě další úkol," doplňuje ho Mojmír z východních Čech.
Někteří však pocítili krizi na vlastní kůži. "Mně snížili úvazek. Kamarádka zkoušela hledat brigádu a narazila jen na nabídky s velkými požadavky a velmi nízkým platem," tvrdí další studentka. "Tahle doba je pro hledání práce děsivá. Za všechno může ekonomická krize," komentuje Lukáš svoji zkušenost s hledáním přivýdělku na Havlíčkobrodsku. "Přítelkyni vyhodili z Brněnského deníku, stejně jako zbylé externisty," říká další respondent. "V pátek mi oznámili, že mi snižují mzdu o sto korun," dodává studentka VŠE a další tvrdí: "Hledal jsem práci od konce ledna a našel jsem ji až minulý týden. S nároky jsem šel postupně značně dolů, naštěstí mě nakonec vzali do DHL IT Services za 120/h, takže jsem spokojený. Jinak, podle personalistky z Ernst & Young se letos hlásilo asi třikrát víc lidí, než minuly rok."
Provozovatelé pracovních agentur, které se soustředí na studenty, upozorňují, že množství volných míst rapidně klesá, zatím co noví zájemci stále přibývají. "Po letech nastala situace, kdy poptávka převyšuje nabídku. Počet registrovaných uživatelů od začátku roku vzrostl o třicet procent," říká Pavel Hájenský z agentury NaBrigádu.cz. Podobnou zkušenost má i portál jobs.cz. Zde počet odpovědí na inzeráty stoupl o čtvrtinu. "Máme rekordní počet přihlášených životopisů. Stále více lidí také využívá naše automatické vyhledávací služby, takzvané agenty," sdělila Jana Skalová za agenturu.
Nabídka volných míst klesá
Pokles nabídek práce zaznamenala například společnost Student, která se zaměřuje především na vysokoškoláky. Zprostředkovává jim jednorázové výdělky v supermarketech, výrobě, skladech a potravinářských provozech. "Zájem o brigádníky klesl zhruba o dvě třetiny. Dřív jsme inzerovali dvacet až čtyřicet nabídek denně, dnes je jich tam maximálně pět," uvádí René Kuchar, jednatel firmy. Student sice působí pouze na území Prahy, Kuchar si však vyměňuje informace se spřátelenými agenturami ze zbytku republiky a tvrdí, že ostatní regiony jsou na tom stejně. Pavel Burkovič z ostravské agentury JOB-centrum jeho slova potvrzuje: "Poklesy máme brutální. Od června se počet inzerovaných brigád snížil o sedmdesát procent."
Z informací agentur vyplývá, že nejhůře se shání manuální, jednorázové brigády. Kuchar však tvrdí, že kdo chce dělat, místo najde. "Práce se dnes hledá hůř, zrovna studenti by však problém mít neměli. Většina zaměstnavatelů je upřednostňuje, protože je považuje za flexibilní pracovní sílu, která rozumí tomu, co se po ní chce," dodává.
Které profese se tedy krizi alespoň částečně vyhýbají? Podle odpovědí dotázaných například fotografové, programátoři, počítačoví odborníci, novináři a nebo administrativní pracovníci. Agenturní data nejsou v případě specializovaných oborů příliš vypovídající. "Pokud hledá pracovníka nějaká firma, většinou se neobrací na nás. Buď inzeruje na svých stránkách nebo shání zaměstnance vlastními silami," vysvětluje Burkovič. Jeho sdělení potvrzují i studenti, kteří v uvedených odvětvích pracují. Ke své pozici často přišli jinak, než odpovědí na inzerát. Většina lidí se s pročítáním nabídek nespokojí a oslovuje konkrétní společnosti. A nesmíme zapomenout na variantu: "Brigádu sháním přes své známé."
(Tereza Holanová)


Brigády nejsou, snad budou v létě
Moravskoslezský deník, rubrika Podnikání (úterý, 7. dubna 2009)

Sehnat si brigádu je stále složitější problém. V době hospodářské krize je poptávka po brigádnících velmi malá. Zlepšit by se mohla snad v létě.
Potvrzují to zástupci oslovených pracovních agentur, kteří současnou situaci vidí jasně: nabídka na pracovním trhu začíná výrazně převyšovat poptávku. Větší firmy podle nich zatím vyčkávají a nábor brigádníků odkládají na pozdější dobu.
„Firmy v drtivé většině nemají zájem o dlouhodobou spolupráci. Nabízejí spíše nárazové brigády,“ uvedl vedoucí zlínské pobočky agentury Start People Leoš Fikeis.
„Je to špatné. Naše nabídka je prázdná. Přitom loni se nám nic takového vůbec nestávalo. Teď je výjimkou, když něco je,“ říká i jednatel personální agentury Job-centrum Radovan Burkovič. Smůlu tak má například dvacetiletý student Radim Veselovský ze Zlína, který by si vedle studia na vysoké škole chtěl i přivydělat občasnými brigádami. „Inzeráty pracovních agentur procházím skoro každý den, ale je to bída. Přitom nemáme přehnané nároky, vzal bych cokoliv,“ posteskl si student, který dříve pravidelně pomáhal s doplňováním zboží ve velkých hypermarketech. Jenže s podobným přivýdělkem už počítat nemůže. Hypermarkety totiž změnily strategii a brigádníky využívají jen na nárazové akce.
„Odbory tlačí na to, aby markety nabíraly zaměstnance na pracovní smlouvu. Práci na pokladně nebo ve skladu už u nich neseženete,“ vysvětluje Fikeis. „Brigádníci, kteří měli ve firmách podepsány dlouhodobé pracovní smlouvy, museli při lednovém propuštění odejít jako první. Je to logické, takoví zaměstnanci totiž nedostávají odstupné. Továrny, které pocítily krizi, se jich zbavovaly hromadně.“
Krize zbrzdila i výrobce plastových oken. Studenti, kteří si u firem podnikajících v tomto oboru přivydělávali, teď mají smůlu. „Pokud společnost nemá zakázky, nemůže a ani nemá zájem o brigádníky,“ uznala Hana Gricmanová ze zlínské pobočky agentury Callis Inter.
Situace se začala komplikovat počátkem letošního roku. Zatímco tradiční předvánoční nákupní boom přinesl řadu míst pro zájemce o brigádu, v novém roce se firmy chovají opatrněji. „Každý šetří, úbytek zájmu o brigádníky je cítit. Firmy se bojí a spíše preferují jednorázové akce, při kterých si objednají pouze konkrétní úkol,“ řekla AliceMatůšů ze zlínské pobočky agentury Index Nosluš. Co si pod pojmem jednorázová akce představit? Třeba během zimních měsíců bylo v kurzu odhrnování sněhu ze střech velkých hypermarketů. „Šlo o věc, kterou bylo nutno vyřešit co nejdřív, proto za ni firmy dobře platily. I kolem sedmdesáti korun na hodinu,“ naznačil Fikeis.
Jinak je však nabídka pracovních míst chudá. Nepříznivému trendu snižování nabídky brigád napomáhá i fakt, že v období od ledna do dubna je zájem o pracovní výpomoc tradičně nízký. „Předpokládám, že situace by se mohla nakrátko zlepšit kolem Velikonoc,“ podotkla Matůšů.
Léto bývá pro brigádníky příznivější Přesto lze těžko předvídat, jestli se situace do léta změní a zájem o brigádníky opět poroste. Pracovní agentury ale věří, že letní měsíce jim současný půst vynahradí. „V létě si bere většina lidí dovolenou a firmy za ně potřebují náhrady. Objevují se také sezonní práce spojené s cestovním ruchem a v zemědělství,“ poznamenal marketingový manažer agentury Manpower Jan Halbrštát.
Pokud máte zájem o častější brigádu, vyplatí se zaregistrovat u některé z agentur. Řada firem totiž preferuje pracovníky, kteří mají u pracovní agentury dobré jméno a osvědčili se v minulosti. „Platí pravidlo: kdo dřív přijde, může si vybrat. Někdy firmy opakovaně vyžadují konkrétní lidi, aby je opět nemuseli dlouho zaučovat. Naposledy s nimi byli spokojeni, proto teď nechtějí měnit,“ uvedla Hana Gricmanová z agentury Callis Inter.
„Dáváme přednost lidem, kteří jsou u nás dlouhodobě a víme, že odvádějí kvalitní práci,“ souhlasí vedoucí zlínské pobočky agentury Start People Leoš Fikeis. Agentury jsou však při shánění práce limitovány zákonem. Pracovní doba u mladistvých do osmnácti let může být maximálně třicet hodin týdně a délka směny nesmí přesáhnout šest hodin.
Ve Zlínském kraji zatím neplatí, že snížení nabídky krátkodobé práce sebou nese i snížení hrubé mzdy pro brigádníky. „Podle zákona musí být mzda pro lidi na brigádě stejná jako pro běžného zaměstnance, proto jejich snížení zatím nepřišlo. Spíše platí, že agentury dostávají nižší provizi,“ vysvětlil Fikeis.
(Petr Skácel)


Šetřete zaměstnanci, brigádníci totiž zlevňují
Hospodářské noviny, HN.Ihned.cz, PODNIKY A TRHY, moje firma (čtvrtek, 19. března 2009)

U propouštění agenturních pracovníků firma neplatí odstupné. Brigádníci se nejčastěji vyplatí na manuální práci.
Firmy, kterým se dnes podaří získat větší zakázku, se ostýchají znovu nabírat lidi. A tak si raději personál půjčují od agentur práce. "Náklady na něj jsou stejné jako na mzdy zaměstnanců, ale agenturní pracovníky můžeme na rozdíl od nich využít jen na dva týdny nebo měsíc," říká Leoš Tupec, ředitel společnosti Tiskárna H. R. G. v Litomyšli. Firma tyto pracovníky využívá především na manuální práce, například balení nebo vkládání příloh do tiskovin.
Humpolecká nábytkářská firma Exbydo si zase brigádníky půjčuje na stěhování dodávaného nábytku do vzdálenějších míst. "Než aby do Ostravy jel tým deseti našich lidí, je lepší si sjednat agenturní pracovníky a poslat tam jenom tři naše zaměstnance, kteří mohou celou akci koordinovat," vysvětluje marketingová ředitelka firmy Lenka Vlková. "Ušetříme tak za dopravu, případně přenocování zaměstnanců, zvlášť když se jedná o nějakou větší akci." Brigádníky firma také využívá, pokud se sejde víc zakázek najednou a nedokáže rozvoz pokrýt vlastními silami.
Agentury snižují marže
Současná krize dává firmám prostor k vyjednávání o snížení odměn pro agentury práce. Externí síly byly totiž prvním výdajem, kterého se firmy při úbytku práce zbavovaly. Agentury tak zaznamenaly velký pokles poptávky. Podle údajů Asociace poskytovatelů personálních služeb je pokles trhu s agenturními pracovníky oproti říjnu asi 60procentní, meziročně zhruba 40procentní.
Boj o život pracovních agentur je cítit především na snížení jejich marží i odměn pro jejich lidi. "Podnikatelé by ale vždy měli mít na paměti, že agenturním pracovníkům musí nabídnout stejné podmínky jako kmenovým zaměstnancům, a týká se to i mezd," vysvětluje prezident této asociace Luboš Rejchrt. Za přiměřenou marži považuje 8 až 15 procent ceny. U krátkodobých brigád to bývá i 20 procent.
Firmy, které si brigádníka půjčují, nepodepisují smlouvu s ním, ale s pracovní agenturou, která ho zaměstnává. Měla by zajišťovat kvalitu pracovníků, vyplácet jim mzdu, odvádět za ně sociální a zdravotní pojištění, řešit personální problémy.
Není to ale tak, že by se agentura starala úplně o všechno. Část odpovědnosti padá i na uživatele, tedy firmu, která si pracovníka půjčí. Musí si pohlídat, aby byl příchozí proškolen o bezpečnosti práce a ochraně zdraví na konkrétním pracovišti, a zajistit všechny ochranné pomůcky. Pokud zaměstnanec pracuje s potravinami, je na firmě, aby si zkontrolovala, zda má průkaz o bezinfekčnosti.
Ověřit si licenci se vyplatí
Podnikatel by si také měl ověřit, zda má agentura práce licenci na svoji činnost. Seznam všech registrovaných agentur je na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR www.mpsv.cz.
"V případě, že by agentura licenci neměla, hrozí firmě-uživateli pokuta až dva miliony korun," vysvětluje Radovan Burkovič, jednatel agentury JOB-centrum Ostrava. Upozorňuje rovněž na fakt, že pokud pracovník způsobí nějakou škodu, nenese za ni odpovědnost agentura, nýbrž pracovník sám.
Firmy by si také měly pohlídat, jestli je daný pracovník u agentury skutečně zaměstnán. "Vždy by měly dbát na to, aby podepisoval dohodu o dočasném přidělení zaměstnance, ne smlouvu o dílo," říká René Kuchár, jednatel agentury Student. Upozorňuje tak na nelegální praktiky, kdy agentury práce se svými zaměstnanci spolupracují například na Dohodu o provedení práce a vyhnou se tak odvodům sociálního a zdravotního pojištění do státního rozpočtu.
Na trhu existuje asi 2500 pracovních agentur. Při výběru by mělo být určitou zárukou členství Asociace poskytovatelů personálních služeb www.apps.cz nebo Asociace pracovních agentur www.apa.cz.
Mezi ty největší s mezinárodní působností patří Grafton Recruitment (www.grafton.cz), Manpower (www.manpower.cz), Adecco (www.adecco.cz), Start People (www.startpeople.cz).
Většina půjčovaných pracovníků provádí manuální práce jako doplňování zboží v obchodech, obsluhu výrobních linek. Může jít i o odbornější práci, například svářečskou nebo řemeslnickou. Uplatňují se i v administrativě jako asistentky, recepční nebo v call centrech. Firmy jimi často vykrývají dovolené nebo nemoci.
Mezi zaměstnanci pracovních agentur zdaleka nebývají jen cizinci, jak se říká. "Na zhruba sto tisíc zaměstnanců v loňském roce připadalo asi 95 tisíc Čechů," tvrdí Luboš Rejchrt. Ve většině případů se jedná o studenty a lidi, kteří nesehnali klasické zaměstnání.
Je dobré vědět :
- Zkontrolujte na mpsv.cz, zda má agentura licenci.
- Nenechte brigádníka překročit práh, dokud s agenturou nepodepíšete dohodu o dočasném přidělení zaměstnanců.
- Za škodu je odpovědný brigádník, ne agentura.
- Brigádník má mít stejné podmínky jako stálý zaměstnanec, týká se to i mzdy.
(Miroslava Jirsová)


ČESKÁ TELEVIZE - Vrácené přeplatky na daních potěšily brigádníky
Regiony ČT 24 (středa, 18. března 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Regiony ČT 24, 18. března 2009


Přehrát


Stáhnout (33 MB)



ČESKÁ TELEVIZE - Vrácení přeplatků na daních a pokles nabídky brigád
Události v regionech (středa, 18. března 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Události v regionech, 18. března 2009


Přehrát


Stáhnout (10 MB)



Krize přišla už loni v červenci
Mladá fronta DNES, Kraj Moravskoslezský (pondělí, 16. března 2009)

Krize přišla už loni v červenci
Se snižováním pracovních příležitostí pro brigádníky se některé agentury začaly potýkat už loni v červenci. „Brigádníci museli začít platit zdravotní pojištění a následně kvůli tomu, že jsou drazí o ně firmy měly menší zájem,“ vysvětluje jednatel personální agentury JOB-centrum Radovan Burkovič. Situace se tak od července průběžně stupňovala až do Vánoc. „To sice byly sezonní brigády, jako je prodej stromků, kaprů a podobně, ale i tak jsme v prosinci zaznamenali první prodělek,“ dodal Burkovič. A následný leden a únor byl, co se týče objednávek ze strany firem, ještě horší. „Za leden jsme měli 31 procent loňského ledna, v únoru to bylo 35 procent loňského února, a nyní k 18. březnu máme 21 procent loňského března. Normálně bychom už dávno měli mít aspoň 65 procent,“ vysvětluje Burkovič.
Co bude dál? Kdy se situace zlepší?
Jednatel JOB-centra to, oproti ostatním, zatím moc růžově nevidí. „Zlepšení očekávám nejdřív v červnu 2010. Společníci jsou optimističtější. Podle nich se nabídka výrazně zvedne se sezónními pracemi,“ říká Burkovič a vzpomíná na dobu před dvanácti lety. „Pamatuju si na rok 1997. To byly nejdřív Klausovy úsporné balíčky a pak přišly povodně. Z toho jsme se vzpamatovávali tři roky.“ Navíc situace ve firmách je nyní taková, že si brigádníky prostě nemohou dovolit. Vždyť řada z nich musí propouštět kmenové zaměstnance. „V jedné firmě říkali, že jen čekají na to, až začnou natírat trávník na zeleno. Dávají zaměstnancům dělat všechno, co se ještě dá, aby vůbec nějakou práci měli,“ vysvětlil Burkovič. A tak s tím, co kdysi dělali brigádníci, si už nyní firmy vystačí samy. „Kdysi jsme dělali i úklidy v továrnách, ale teď už ne. Firma, která na to brala brigádníky nyní půjčuje své stroje továrnám a ty nechávají čistit své zaměstnance, aby je aspoň nějak využili,“ řekl Burkovič. (jal)


Brigádu? Bohužel, teď nic nemáme
Mladá fronta DNES, Kraj Moravskoslezský (pondělí, 16. března 2009)

NABÍDKA BRIGÁD V KRAJI
Celosvětová finanční krize zasáhla i trh s brigádami.
Studenti, důchodci a další lidé, kteří je příležitostně využívali k přívydělku, v několika posledních měsících hledají uplatnění s většími obtížemi.
Mnoho firem příjem brigádníků zastavilo

Ostrava - Hledáte brigádu? Bohužel, momentálně nic nemáme. Tak tuhle větu nyní slyší zájemci o brigády v Moravskoslezském kraji, ale také na řadě dalších míst po Česku, poměrně často. Studentů či nezaměstnaných, kteří si chtějí přivydělat, je totiž mnohem víc, než volných pracovních míst. „Je to špatné. Naše nabídka je prázdná. Přitom loni se nám nic takového vůbec nestávalo. Teď je výjimkou, když něco je,“ říká jednatel ostravské personální agentury JOB-centrum Radovan Burkovič.
Studenti, důchodci, ale i nezaměstnaní, kteří si teď chtějí přivydělat, tak mají většinou smůlu. „Už od února hledám brigádu a pořád nemůžu na nic narazit. Ptala jsem se v obchodech, ale nikde brigádníky nepřijímají,“ vysvětluje dvaadvacetiletá studentka Ostravské univerzity, která, jak říká, by vzala takřka jakoukoliv práci.
O něco líp bude až se oteplí
Za nízkou nabídkou brigád stojí podle personálních agentur nyní dva důvody. Jednak je to pokles objednávek ze strany firem a pak také nepříznivé počasí. „Leden, únor bývá slabší, postupně se ale nabídka vždycky rozšiřuje,“ vysvětluje Jana Burešová, regionální manažerka agentury Index Nosluš pro Moravu. Naděje by tak s jarem mohla stoupnout především pro muže. „Až ztaje sníh, tak snad aspoň stavební firmy začnou trošku přibírat, ale u výroby to vidím velmi černě. I potravinářství je na tom podobně -loni byly desítky nabídek denně, teď je tak jedna. A obchody nechtějí vůbec nikoho, ti si vystačí se stálými zaměstnanci,“ popisuje jednatel agentury JOB-centrum. V současnosti tak nejvíce nabídek pro brigádníky tvoří, podle agentur, práce ve skladech, pekárnách, úklidy či plnění databází. Podle agentury Index Nosluš jsou to i obsluhy pokladen nebo doplňování zboží. „Ale je pravda, že mnohé supermarkety teď mají stop stav a nové brigádníky nepřijímají,“ poukazuje Jana Burešová.
Vyšší zájem teprve čekáme
Přestože už nyní poptávka převyšuje nabídku více než kdy jindy, vyšší zájem některé personální agentury teprve očekávají. „Není to až takové, že by tady byly hromady lidí a chtěli pracovat. Zatím je totiž propouštění svým způsobem zlaté. Dřív měli zaměstnanci při odchodu mnohem menší výhody. Nyní ve všech firmách dávají vysoké odstupné,“ podotýká Radovan Burkovič s tím, že zájemců výrazně přibude až za několik měsíců.
Jak najít brigádu? Zaregistrujte se u personální agentury. V kraji působí několik personálních agentur, které zprostředkovávají krátkodobé i dlouhodobé brigády. Většinou kontaktují zájemce o brigádu telefonicky, některé zasílají zaregistrovaným uchazečům nabídky přímo na mobil formou SMS či mají on-line nabídku na internetu. Hledat můžete i na internetu. Mnoho nabídek brigád se objevuje na webových stránkách, je třeba však dbát opatrnosti, ne vždy se jedná o seriózní nabídku. Osobně přímo ve firmách, což je nejjednodušší způsob, když nemáte internet. (jal)


Brigády se shánějí stále obtížněji
Mladá fronta DNES, Kraj Moravskoslezský (pondělí, 16. března 2009)

Ostrava
Leden a únor sice bývá na brigády vždycky slabší, ale letos je úbytek abnormální. „Co se týče například jednodenních brigád, většinou teď máme kolem deseti na den. Normálně jich v tuto dobu ale míváme podstatně víc, třeba i jednou tolik,“ popisuje regionální manažerka personální agentury Index Nošlus pro Moravu Jana Burešová.
Zatímco dříve nebyl problém najít nějakou brigádu ve výrobě, nyní firmy prakticky žádné nabídky nedávají. „Ve firmách jsou rádi, když mohou dát nějakou práci svým vlastním zaměstnancům,“ přiblížil situaci jednatel personální agentury JOB-centrum Ostrava Radovan Burkovič.
A podle pracovníků dalších personálních agentur v kraji o brigádníky teď moc zájem nemají ani v obchodech. Zlepšení situace tak mohou zájemci o brigády očekávat spíše až při větším oteplení. Poptávka po brigádnících se totiž začíná většinou zvyšovat koncem března, kdy například stavební firmy hledají dělníky a specialisty.
Jak to ale bude s brigádami v letních měsících zatím lze jen těžko odhadnout. „Na léto zatím nic nemáme, protože nabídka je vždycky krátkodobá. Předpokládáme, že přibudou koncem května a začátkem června. Navíc zaměstnavatelé ještě teď neví, jaká bude situace v létě,“ podotýká Burešová.
(jal)


Đi?u ki?n lam vi?c t?i Séc cho ngu?i nu?c ngoai ch?t ch? hon
Server Vietinfo.eu (pondělí, 11. března 2009 7:11) zde

(Vietinfo) Trong th?i gian hi?n nay, th? tru?ng lao đ?ng Séc du th?a l?c lu?ng lao đ?ng t? do ti?m năng. Vi v?y chính ph? Séc đa ch?p nh?n ngh? quy?t ma theo đó s? chính xác hóa hon đi?u ki?n đ?i v?i vi?c lam c?a công nhân nu?c ngoai. Không th? b?t c? ngu?i nao cung có th? nh?n đu?c vi?c lam ? Séc.
Các hang môi gi?i lao đ?ng s? ch? có th? chao ch? lam vi?c cho nh?ng ngu?i có trinh đ? va ch? trong nh?ng nghanh ngh? nh?t đ?nh. Ch? th? m?i c?a chính ph? có th? b?t đ?u có giá tr? trong m?t tháng n?a. Các co quan ch?c năng va thanh tra lao đ?ng s? giám sát vi?c tuân th? ch? th? nay.
Theo B? tru?ng lao đ?ng va các v?n đ? xa h?i Séc Nečas, các công ty môi gi?i khi tim ki?m lao đ?ng s? ch? ch?n trong danh sách 40 nghanh ngh?.
H?i nh?ng ngu?i cung c?p nhân l?c va các công ty môi gi?i lao đ?ng tuy nhien ch?ng l?i gay g?t ch? th? nay. Theo h? đó la s? can thi?p vao t? do kinh doanh va la s? ki?m ch? vô ích. "Các b?n kinh doanh th?c ph?m va t? kinh doanh nay chính ph? cho phép bán không ph?i t?t c? cái ma các b?n chao hang, đó ch? la ca chua va bo, t?t c? con l?i b?n có th? v?t đi," Radovan Burkovič thu?c công ty môi gi?i Job Centrum Ostrava ph?n ?ng. Tuy nhien Nečas ph?n bác l?i: "Lu?t lao đ?ng cho phép chính ph? đua ra các ch? th? c? th? va nó ph?n ?ng l?i tinh hinh th?c t? tren th? tru?ng lao đ?ng."
Them vao đó h? cho r?ng nen chính xác hóa các quy đ?nh vi?c c?p gi?y phép môi gi?i lao đ?ng. "Ch?c ch?n đi?u nay s? gi?i h?n r?t nhi?u công ty môi gi?i l?a đ?o, nh?ng công ty d? dang nh?n gi?y phép khi h? yeu c?u b?i vi ? đó không có bi?n pháp h?n ch? nao," Jaroslava Redlerová thu?c H?i nh?ng ngu?i cung c?p nhân l?c nói them. B? lao đ?ng cung v?i B? n?i v? đa s?a hanh lang pháp lý. Nh?ng công ty môi gi?i không nghiem ch?nh ? Séc s? la nh?ng công ty đ?u tien k?t thúc ho?t đ?ng. Đa có 132 công ty b? thu gi?y phép ho?t đ?ng va 940 công ty khác đang b? ki?m tra.
(Minh Đ?c (theo sécviet))


ČESKÁ TELEVIZE - Vláda omezuje podnikání agentur práce
Události (čtvrtek, 5. března 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Události, 5. března 2009


Přehrát


Stáhnout (10 MB)



ČESKÁ TELEVIZE - Zbytečné omezení nabídky agenturního zaměstnávání českou vládou
Události v regionech (čtvrtek, 5. března 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Události v regionech, 5. března 2009


Přehrát


Stáhnout (160 MB)



Poplach mezi otrokáři
Britské Listy (středa, 25. února 2009) celý článek zde

Co se chystá proti agenturám práce na evropské úrovni v EU ?
Informace jednatele agentury práce JOB-centrum Ostrava s.r.o. Ing. Radovana Burkoviče, rozeslaná všem firmám v této zvláštní branži.
Oslovujeme Vás na základě Vašich údajů v databázi MPSV ČR (nebo zde). Určitě alespoň občas sledujete přetahovanou tripartity, zasedající na Ministerstvu práce a sociálních věcí, ohledně liberalizace Zákoníku práce. Zatímco se přetahujeme na malém českém písečku, potichu se na evropském pískovišti chystá agenturám práce kudla do zad. Jediný, kdo o ni určitě ví (a také asi ví, proč o ní mlčí) jsou čeští odboráři. Konkrétně Českomoravská konfederace odborových svazů a její Evropský integrační tým.
Přesně pod heslem "co se nám odborům nepodaří prosadit doma s podporou místních socialistů a komunistů, to s podporou evropských socialistů a komunistů prosadíme jednotně pro celou Evropu".
V příloze naleznete podkladový materiál Rady EU pro Evropskou komisi, na jehož základě má být schválena nová celoevropská Směrnice pro agentury práce. A ta je jak známo pro státy a subjekty v nich působící závazná i kdyby národní legislativa říkala pravý opak.
Zdůvodnění proč je nutno nás agentury "celoevropsky postavit do latě" najdete na prvních 4 stranách materiálu, obsah navrhované směrnice na zbylých 4 stranách.
Podkladový materiál k připravované směrnici EU o agenturním zaměstnávání (nebo zde) je z 17. 6. 2008, už 28. 10. 2008 vyšel i česky. Je to hrůza a to prý komise ještě původní materiál svojí subkomise, složené z levičáků jak poleno, dosti uhladila. V podstatě chtějí tito poslanci a úředníci v rámci EU agentury práce zakázat a zrušit. Ne přímo, to by neprošlo, ale nastavením takových pravidel, aby nemohly fungovat.
Jde o naprosté nepochopení agenturního zaměstnávání. Respektive jeho zglajchšaltování do podoby, kdy je nepoužitelné. Z důvodu nepružnosti - složitý systém zajišťování podmínek práce a odměňování naprosto srovnatelného s vlastními zaměstnanci firmy včetně přístupu ke všem jejich benefitům a výhodám, třeba k rentám, pojištění, dopravě zdarma - a z důvodu horentních nákladů - např. agentury mají zaměstnance mít zaměstnány jen na dobu neurčitou, platit je i mezi přiděleními, zajišťovat jim zvyšování odbornosti, závodní stravování, závodní mateřské školky atd. atd..
Když materiál EU porovnáte s Právní analýzou agenturního zaměstnávání v ČR na portálu MPSV (nebo zde), je to "nebe a dudy". Ví ministerstvo, co se chystá na evropské úrovni ?
Asi ví a je jen otázkou času, kdy tento dnes již nepohodlný materiál zmizí ve skříních ministerských úředníků. Kampaň vyvolaná v médií proti agenturám v souvislosti s krizí a propouštěním zahraničních pracovníků asi není jen tak náhodná. Přestože se dotyčných agentur dovážejících zahraniční pracovníky nezastávám a nepatříme k nim, chovají se v rámci zákona a dle zákona. Dovážely jen pracovníky pro vládou dotované a do ČR investičními pobídkami z našich daní přilákané firmy. Těm vlády ČR slibovaly zástupy českých nezaměstnaných ochotných pracovat. Opak byl pravdou a bez zahraničních dělníků by nebylo možné fabriky ani stavět, natož v nich pak vyrábět.
Když přišla krize a zjistilo se, že zákon nepamatoval na propuštěné zahraniční pracovníky, mohou za to prý agentury. Z čeho, jak a proč by se měly o tyto lidi postarat, nikdo neřekne. Zákony ČR přitom hovoří jasně - propuštěný člověk pozbývá ztrátou zaměstnání právo pobytu na území ČR. Tečka.
Kdyby nenávistné kampani vůči agenturám vévodila naše levice, beroucí agentury práce jako nutné zlo a novodobé otrokáře, pochopíme to. Co si však myslet o útočných výrocích pravicového ministra práce za ODS Nečase nebo dokonce o ministru vnitra Langrovi z pravicové ODS - (zpravy.idnes.cz 22.2.2009 13:28) ".....Langer slibuje jejich rozsáhlou kontrolu: "Hýbe mi žlučí, že na tom vydělaly obrovské peníze a teď se od toho odtahují. (...) Půjdeme po nich, už po nich jdeme..."? Má pravdu, víme minimálně o 6 agenturách na Ostravsku, v nichž kontrolní odbor Úřadu práce v únoru 2009 zahájil kontrolu. Důvod ? Žádný. Jen mají příkaz od ministerstva práce teď kontrolovat speciálně agentury. Tak si prostě náhodně vybrali.
Že Zákon o zaměstnanosti a Zákoník práce je od října 2004 z hlediska agenturního zaměstnávání nesmyslný, ví všichni. Ale nikdo s tím nechce nic udělat, jen se dále utahují šrouby - viz novela se zpřísněním podmínek zisku licence plus horentními pokutami za administrativní maličkosti platná od 1.1.2009.
Nebo je normální, když ze 2,5 tisíc licencí agentur je více než polovina výrobních firem, nemocnic a jiných neagentur, které si licence pořídily jen proto, že zákon z roku 2004 zakázal do té doby normální půjčování pracovníků např. v rámci holdingu, akciovek, dcer, stáží a zvyšování kvalifikací atp.? Je normální, že např. Česká národní banka je agenturou práce? Československá obchodní banka i Komerční banka a.s.? Dokonce ČEZ a.s.? Taky Integrovaná střední škola z Chebu, Diecézní katolické charity po celé ČR, olejářské Paramo, výrobce mostních konstrukcí DEZA, Internetová lékárna, výrobce autobusů Karosa-Iveco, zpracovatel paštik Hamé, farmaceutický gigant Zentiva, stavební gigant Skanska nebo Dopravní podnik Ostrava?
Ale to nás asi do budoucna trápit nebude, pokud projde Směrnice EU k agenturnímu zaměstnávání.
Přeposíláme materiál získaný našimi právníky všem agenturám. Abyste věděli, co se na nás všechny chystá. A v rámci eurovoleb se mohli ptát kandidátů, co s tím hodlají udělat. Když my se tady trapně handrkujeme už roky bezvýsledně s ministerstvy a parlamentem o alespoň trošku liberálnější Zákoník práce a EU chystá tohle.
(Poznámka redakce BL: Redakce získala tento email, odeslaný 23. 2. 2009 14:36, z důvěryhodného zdroje. Odesilatel mimo jiné tvrdí, že jím řízená firma je "člen Hospodářské komory ČR, držitel Etického kodexu HK ČR, držitel Kodexu nediskriminujícího podnikatele a Ethnic Friendly zaměstnavatel". Bez komentáře.)


Agentury krachují, není koho zaměstnat
Hospodářské noviny, IHNED.CZ (středa, 25. února 2009)

V Česku skončí stovky zprostředkovatelů práce
Trh se podle asociace personálních agentur propadl o 40 procent
Zhruba o 40 procent klesne počet agentur práce, několik set jich skončí. A ty, co přežijí, už budou muset fungovat za jiných podmínek než dosud. Tak postihne v Česku ekonomická krize celý systém agenturního zaměstnávání podle odhadu Asociace poskytovatelů personálních služeb.
Ještě před rokem to byl byznys, na kterém některé firmy díky nezákonným úsporám na daních a odvodech vydělávaly stamiliony korun. Továrny braly dělníky po stovkách. Dnes mizí z trhu jedna personální agentura za druhou, často i ty solidní. Jiné živoří a jen málo z nich dokáže propadu zaměstnávaných cizinců čelit bez velkých ztrát. Agenturní zaměstnávání zažívá nejhorší časy za roky, co u nás existuje.
Gastarbeiteři neprocházejí evidencí úřadů práce, a neexistuje tedy žádná statistika o tom, kolik přesně jich o práci přišlo, kde jsou dnes, z čeho žijí.
Podle dostupných odhadů ale přišlo o práci v továrnách a zmizelo ze zaměstnaneckého vztahu u agentur jen od loňského listopadu do konce ledna až 30 tisíc agenturních dělníků. Úměrně tomu se propadly i příjmy agentur. Velkých i malých.
"Propad celého trhu je už zhruba čtyřprocentní. Zhruba o stejná procenta se postupně sníží i počet licencovaných agentur. Krachem nebo po redukci vydávaných licencí," připomněl včera šéf asociace Luboš Rejchrt, zástupce agentury Grafton.
V evidenci ministerstva práce je dnes skoro 2,5 tisíce agentur. Jenže v tom počtu je ale i spousta velkých společností jako třeba ČEZ, ČSOB, Komerční banka, ale třeba i Diecézní charita, které nemají s agenturním zaměstnáváním nic společného. Agenturní licenci musejí mít paradoxně jen proto, aby mohly vysílat své pracovníky do vlastních dceřiných firem.
Pro velké a leckdy nadnárodní personální agentury, jakými jsou třeba Grafton, Trenkwalder, Adecco a další, představovali dělníci pro montovny jen menší část kmenového stavu. Jinde je to horší.
Například agentura Zetka Auto, která dodávala dělníky především do mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, vysílá za prací dnes 400 lidí. Loni v létě to bylo ještě 1800.
Zetka musela propustit i část svých pracovníků, personalistů, účetních a koordinátorů pro vysílané dělníky. "Už hrozilo, že v březnu skončíme. Ale šrotovné v Německu, a tedy určité oživení prodeje nových aut ve Škodovce nás prozatím zachránilo," připomíná šéf personálního oddělení Libor Novotný.
Z několika set klesl až na několik jednotlivců počet dělníků pražskému podnikateli Radku Svobodovi. "Nevím, co budu dělat. Hrozí konec. Dělníky do továren už nikdo nepotřebuje," přiznává.
Potíže se nevyhnuly ani výrazně větším agenturám, jako je ostravské JOB-centrum, které loni vyslalo za prací na 2,5 tisíce lidí. "Klesli jsme už na 60 procent toho počtu," uvádí jednatel Marek Lazor.
V evidenci ministerstva práce figuruje stále i několik set agentur, které vydělávaly díky neúčinným kontrolám úřadů na krácení daní a odvodů. S tím má být podle ministra vnitra Ivana Langera konec. Vnitro od ledna může blokovat licence pro všechny podezřelé agentury. "Budeme velmi přísní a nevylučuji, že řada z nich skončí," opakovaně říká Langer.
Lidé z agentur o tom trochu pochybují. "To by politici museli opravdu chtít. Dosud to byly jen řeči," říká Marek Lazor.
(Miroslav Petr, ihned.cz)


Podnikatelem roku se stal majitel Karvinské hornické nemocnice
Moravskoslezský deník, rubrika Podnikání (čtvrtek, 12. února 2009)

Ostrava - Milan Canibal, majitel Karvinské hornické nemocnice, se stal Podnikatelem roku 2008 Moravskos­lezského kraje. Diplom a trofej si převzal ve čtvrtek v Ostravě.
Ve zdravotnictví pracuje už skoro čtyřicet let. Impulsem pro jeho úspěšnou podnikatelskou dráhu přitom byla skutečnost, že ze svého posledního místa, a to technicko-hospodářského náměstka nemocnice v Orlové, dostal výpověď. „Tehdy jsem si položil otázku, jak dál? Co umím? A jestli jsem něco uměl, tak to bylo právě to zdravotnictví. A tak jsem hledal cestu, kde se k tomu dostat. V úvahu do pronájmu tehdy připadala jen nemocnice v Karviné 6, protože dookola jsou to krajská zařízení,“ říká Canibal.
Sedmapadesátiletý podnikatel začal provozovat nemocnici v únoru roku 1996. A loni nemocnice skončila při celorepublikovém srovnávání nemocnic na druhém místě, z pohledu pacientů dokonce na stupni vítězů. „Na prvním místě je pacient a na nás udělat mu to zázemí. Je rozdíl, jestli ráno přijde sestra do pokoje a vykřikne: Teploměr! Nebo přijde a řekne: Dobrý den pane Canibale, jak jste se vyspal, dorůžova? Pak je ten přístup pacientů k zdravotnickému zařízení úplně jiný. A o tom to celé je,“ zdůraznil Canibal.
Nemocnice má 144 akutních lůžek a zaměřuje se na léčbu pohybového ústrojí. Má například i špičkové rentgenové a biochemické pracoviště. Každoročně investuje zhruba čtyřicet milionů korun do svého rozvoje, do nových přístrojů a zařízení. Loni například zakoupili digitální mamograf. V nejbližší době je jedním z plánů třeba rozšíření operačních sálů.
„Celé jsem to budoval jako rodinou firmu, syn je lékař a dcera je zdravotní sestra, takže má to pokračovatele v těch kolejích, ve kterých to jede. A to byl pro mě také jeden z motivů pro podnikání,“ říká Canibal s tím, že podnikatelské začátky rozhodně jednoduché nebyly. „Jedním z nejtěžších úkolů bylo vybudovat tým lidí, kteří pochopí vaše myšlenkové pochody a oni vlastně dělají tu dennodenní práci. Moje činnost spočívá v nasměrování,“ sdělil Canibal. V nemocnici pracuje asi 400 lidí. K těm směřovalo poděkování podnikatele poté, co cenu převzal. „Ta cena patří spíše jim, ne tak mě,“ poznamenal.
Soutěž podnikatel roku se konala v Moravskoslezském kraji letos počtvrté. Pořádá ji společnost Ernst and Young. Do nejužšího finále se dostalo devět podnikatelů. Finalisté soutěže Podnikatel roku Moravskoslezského kraje byli:
Radovan Burkovič – JOB centrum Ostrava
Jiří Kráčalík – cestovní kancelář Turistika a hory
Jan Svoboda – NetDirect
Petr Kazík – AHRA – Human Resource Agency
Bohuslav Dvořák – Dvořák, lesy, sady, zahrady
Petr Kvačík – Dytron
Mieczyslaw Molenda – Gascontrol
Pavel Miklas – Lumius
Milan Canibal – Karvinská hornická nemocnice
(redakce)


ČESKÁ TELEVIZE (cca 7 minuta pořadu) - Prudký pokles nabídky brigád
Události v regionech (úterý, 3. února 2009)

ČESKÁ TELEVIZE, Události v regionech, 3. února 2009


Přehrát


Stáhnout (160 MB)



Anketa: Kterého zaměstnance byste si, v případě snižování počtu lidí, rádi ponechali?
Hospodářské noviny, IHNED.CZ (úterý, 6. ledna 2009)

Dalibor Dědek, ředitel společnosti Jablotron
Stručně řečeno každého, kdo se nebojí, že by u nás přišel o místo. To znamená aktivního člověka, který nečeká na to, co mu vedoucí uloží, ale sám se snaží firmu posouvat kupředu.
Stanislav Zíma, ředitel cestovní kanceláře EXIMTours
Předně musím říct, že naše společnost se propouštět nechystá. Právě naopak. V případě, že by v naší firmě mělo dojít ke snížení počtu zaměstnanců, nejméně rádi bychom byli z odchodu lidí, kteří jsou vůči naší společnosti velmi loajální.
Zbyněk Frolík, ředitel společnosti Linet
Takového, který se ke svému zaměstnavateli chová loajálně a aktivně. Poskytuje standardní výkon v zastávané pozici, snaží se neustále zlepšovat i věci okolo sebe a jde příkladem ostatním. Těmto lidem říkáme klíčoví zaměstnanci.
Radovan Burkovič, jednatel společnosti JOB-centrum Ostrava
Nejraději všechny, protože naše práce stojí na sehraném profesionálním týmu. Každopádně bychom si však rádi ponechali zaměstnance zkušeného, odolného proti stresu, s dobrým vztahem k zákazníkům a iniciativním přístupem jak k dennodenní rutině, tak nečekaným situacím.
Martin Kasa, ředitel společnosti Kasa.cz
Měl by to být jistě člověk, který je přínosem pro firmu. Určitě bych si ponechal pracovité kolegy, kteří si váží své práce, rozumí jí a jsou samostatní a schopni učit se nové věci. V souvislosti s krizí však neplánujeme personální změny.
Vladimíra Glatzová, právní kancelář Glatzova & Co.
Snižování počtu lidí se nás naštěstí netýká, práce je pořád hodně. Proto naopak stále hledáme nové právníky. A jaké vlastnosti by měli mít? Potřebujeme lidi, kteří berou problémy klientů za své a hledají způsob, jak je řešit, místo aby vymýšleli, proč co nejde.
Petr Slováček, viceprezident pro provoz Telefónica O2
To je těžké paušalizovat. Ideální je ke každému jednotlivci přistupovat individuálně. Pracovití, loajální, zkušení a schopní specialisté jsou devízou, které se manažer nerad vzdává. Je však vždy na zvážení nejen kvalita a odbornost zaměstnanců, ale také aktuální potřeby firmy.
(vik, ihned.cz)