Média o nás v roce 2003      2002 , 2001 , 2000 , 1999 , 1998

Studenti chtějí o prázdninách pracovat
Moravskoslezský deník (4. července 2003 - pátek)
Ostrava Pro mnohé studenty prázdniny představují čas volna, pro jiné možnost přivydělat si. Zatímco mají žáčci si užívají dva měsíce, kdy nemusejí ráno vstávat do školy, jejich starší kolegové volí práci, a tím i ranní vstávání. Brigádu, dlouhodobou i jednorázovou, mohou najít prostřednictvím studentské agentury, nebo jen tak po známosti. V Ostravě mají studenti k dispozici hned několik pracovních agentur. Přesto je v současné době dost složité brigádu získat. "Převážná většina studentů by pracovala raději v červenci, než v srpnu a počátkem září," sdělila jednatelka JOB-centra Pavlína Klečková. "Tím se stává, že zájem, který je v červenci, nestačíme pokrýt. Kdežto v těch dalších měsících máme o poznání více volných míst." Ale nějaká práce se většinou vždycky najde. Stačí, aby se student, který chce pracovat, pravidelně chodil informovat.
(miš)


TV PRIMA - Velká poptávka, malá nabídka
Minuty regionu (26. června 2003 - čtvrtek)

TV Prima Minuty regionu čtvrtek 26.června 2003


Přehrát


Stáhnout (13 MB)



TV NOVA - počet míst sice vzrostl, ale poptávce nestačí
Regionální zprávy (čtvrtek - 26. června 2003)

TV NOVA Regionální zprávy čtvrtek 26.června 2003


Přehrát


Stáhnout (3 MB)



Nabídka práce pro studednty je o třetinu vyšší, ale nestačí
Moravskoslezský deník (25. června 2003 - středa)
Ostrava Až o třetinu vyšší počet pracovních směn letos studentům, kteří mají zájem o různé brigády, nabízí ostravské JOB-centrum. Podle jeho jednatele Marka Lazora ani zvýšená nabídka zdaleka nestačí uspokojit všechny zájemce o různé brigády. "Minulý měsíc jsme zprostředkovali téměř 2.800 pracovních směn, všechno jsou to práce v Ostravě a blízkém okolí. Jde o práce v potravinářských podnicích, ve strojírenských provozech, brigádníci provádějí i různé kancelářské a reklamní práce. Mnozí studenti ale už třeba pomáhali při pracích souvisejících s výstavou koček, na letišti, ale i při archeologických vykopávkách aj. Naopak žádné uchazeče neumisťujeme v zemědělství a neorganizujeme ani brigády v cizině. Je to hlavně proto, že se studentům snažíme nabídnout určité jistoty ohledně jejich umístění, zařazení i pracovních podmínek. Při práci v zahraničí by naše možnosti při garantování těchto věcí byly omezené, vysvětluje jednatel JOB-centra. Výdělky studentských brigád se podle něj dostávají na Ostravsku už pomalu ke čtyřiceti korunám čistého za hodinu, pořád jsou ale výrazně nižší než třeba v Praze. "Tam studenti už vydělávají minimálně padesát korun čistého za hodinu," uvedl jednatel ostravského JOB-centra. Podle Lazora se studenti zajímají hlavně o výdělek, až pak většinou přihlížejí k druhu práce. Nejvíce pracovních nabídek pro studenty nabízejí na Ostravsku obecně firmy střední velikosti. Nejčastějšími brigádníky z řad studentů jsou osmnáctiletí muži, kteří jsou schopni vykonávat prakticky všechny druhy prací. "Naopak využití pro šestnáctileté a sedmnáctileté dívky se hledá obtížněji. Poměr mezi muži a ženami brigádníky je u nás asi 65 ku 35 procentům. Jsme agenturou, kterou využívají studenti z různých škol. Tím, že sídlíme v prostorách Vysoké školy báňské, ale pochopitelně převažují zdejší studenti," dodal jednatel JOB-centra. Podle něj by měli zájemci o brigády spíše nastupovat v červnu a případně protáhnout brigádu až do prázdninových měsíců, než nechávat nástup na brigádu právě na červenec a srpen. "Pro toto období se umístění hledá hodně obtížně. Zájem je obrovský. Na devadesát procent už takový zájemce brigádu nesežene. Pokud ale nastoupí třeba už v červnu, nebo naopak brigádu odloží až na září, tak jsou jeho šance o hodně vyšší. Navíc právě v podzimních měsících dostávají brigádníci od firem lépe zaplaceno. Výdělek může být až o pětinu vyšší," dodal Lazor.
(Břetislav Lapisz)


I když se ve školách ještě učí, bez práce už jsou první absolventi
MF DNES, Kraj Moravskoslezský (11. června 2003 - středa)
Ostrava ... Mnozí absolventi přiznávají, že okamžitý příchod hned po škole do evidence úřadu nemusí znamenat, že již vyčerpali všechny možnosti a nenašli práci. "Chci ještě rok prázdnin, až budu potřebovat práci si najdu," říká dvacetiletý nezaměstnaný absolvent strojírenského učiliště, který si nepřál zveřejnit své jméno. "Netvrdím, že se to týká všech, ale podle mých zkušeností si absolvent, který má o práci zájem a má také vůli a chuť pracovat třeba přechodně za nižší mzdu, zaměstnání najde," říká jednatelka ostravské společnosti JOB-centrum Pavlína Klečková. JOB-centrum pro úřad práce v Ostravě zajišťuje absolventské praxe u státních organizací, například soudů či finančních úřadů. "Máme zkušenosti, že pokud nejsou absolventi líní a dobře se uvedou, velmi často dostávají pracovní smlouvy," říká Pavlína Klečková. Tvrdí, že neustále stesky některých absolventů, že je nikdo nechce zaměstnat bez potřebné praxe, jsou spíše mýtus. "Spousta zaměstnavatelů si přeje zaučit si své vlastní mladé lidi, kteří nemají žádné špatné návyky z předchozích zaměstnání. Očekávají ale od nich jistou píli a pracovitost a to bývá někdy problém. ...
(Jaroslav Baďura)


Zájem o letní brigády je rok od roku vyšší
Moravskoslezský deník (20. května 2003 - úterý)
Ostrava Studenti, kteří si chtějí v létě přivydělat na brigádě, by si měli s jejím hledáním pořádně pospíšit. Čím více se blíží termín konce školního roku, tím menší jsou šance sehnat brigádu ať už dobře, nebo špatně placenou. Řešením alespoň pro někoho mohou být brigády ještě před letními prázdninami. "Získat brigádu v červenci je spíše otázka štěstí. Už třetím rokem studentům doporučujeme, aby sibrali brigády spíše v květnu a červnu, platí to zejména pro čtvrté ročníky středních škol. Tito studenti mají většinou po maturitách a jsou starší osmnácti let, proto je podniky rády berou," uvedl Radovan Burkovič z ostravské pracovní agentury JOB-centrum. Brigády v květnu a červnu jsou vhodné také pro studenty vysokých škol, kteří mají někdy už od poloviny května zkouškové období. Se začátkem letních prázdnin stoupá zájem studentů o letní brigádu až o čtyři sta procent v porovnání s měsícem červnem. Nabídka brigád se ale o prázdninách zvyšuje jen o patnáct až dvacet procent. V pracovní dny během školního roku se obrací na agenturu JOB-centrum s žádostí o brigádu od jednoho sta do dou set zájemců denně, o prázdninách je to dokonce pět set a více denně.
Zájemci o letní brigádu mají dvě možnosti. Buď se obrátit na agenturu, nebo jí zkusit sehnat na vlastní pěst. V obou případech se vyplatí starat se o ni dlouho dopředu. "Vím, že získat brigádu v létě je téměř nemožné, takže si ji sháním v zimě. Nechávat to na poslední chvíli je sebevražda. Většinou chodím v létě prodávat občerstvení k jednomu obhcodníkovi. Vždycky mu v zimě zavolám, jestli bude mít zájem, a pak zhruba do konce března mu brigádu potvrdím," uvedla studentka Lenka Cikánková. Největší zájem o studenty-brigádníky mívají v létě stavební firmy, výrobci papírenského zboží či úklidové firmy. Studenti si v poslední době mohou přivydělat také tím, že vyhledávají místa, kde se na veřejnosti porušují autorská práva. Velké podniky, jako Nová Huť a Vítkovice, které v minulosti zaměstnávaly v létě desítky studentů v dělnických profesích, už nemají o mladé brigádníky v létě valný zájem.
(Radim Šlezingr)


JOB-centrum Ostrava s.r.o., celoroční nabídka brigád pro studenty
Ostravský TIP, (květen 2003)
Přestože JOB-centrum Ostrava, největší pracovní agentura na Severní Moravě, zajišťuje po celém kraji brigády pro studenty starší 16-ti let celoročně, největší nápor zájemců o práci zažívá každý rok především v červenci. Hlavně středoškoláci, omezovaní povinnou školní docházkou, jsou během letních prázdnin k dispozici v pracovní dny a také dopoledne. Doplní tak řady vysokoškoláků, kterým skočil semestr již v červnu a poptávka po práci tak stoupá raketovým tempem na 10-ti a více násobky jiných měsíců. Navíc maximum studentů si hledá brigádu jen na první měsíc prázdnin, aby si pak za vydělané peníze ještě v srpnu stačili užít.
Je jasné, že firmy na Ostravsku tolik volných míst pro brigádníky v červenci nemají. I kdyby všechny své zaměstnance poslaly naráz na dovolenou. Štěstí tak opět bude přát jen těm vytrvalým a aktivním. Těm, kteří si zaregistrují svůj požadavek písemně nebo přes internet na adrese www.jobcentrum.cz a budou opakovaně volat nebo navštěvovat kancelář pracovní agentury. Registrace u JOB-centra má mnoho výhod. Můžeme Vám díky ní posílat aktuální nabídku brigád denně na e-mail nebo formou bezplatných SMS zpráv přímo na mobilní telefon (Oskar a T-mobile). Počítejte také s tím, že dispečerky registrovaným zájemcům průběžně telefonují a brigády dle možností i samy nabízejí. Pokud tedy na JOB-centru na sebe zanecháte kontakt, nebo se nejlépe zaregistrujete do databáze žadatelů o brigádu (www.jobcentrum.cz), o všech brigádách se dovíte přednostně a ihned. Stačí jen vytočit telefonní číslo agentury (pevné nebo mobilní) a konkrétní práci z nabídky si do určité hodiny rezervovat.
Co poradit těm opravdu chtivým práce? Pracujte nejlépe v průběhu celého roku. Snažte se mít čas na brigádu především v pracovní dny. Když můžete jen odpoledne, tak od 14-ti hodin. Zapomeňte na brigády o víkendu. Nabídka zde prakticky neexistuje, firmy pracují většinou také jen od pondělí do pátku a zájem studentů o těch pár míst je vždy obrovský. Středoškoláci - maturanti by měli jít na brigádu ihned po maturitě v květnu a červnu, dokud je zájemců o práci výrazně méně. V té době získáte brigádu prakticky ihned a navíc si potom můžete pracovní místo udržet i během prázdnin. O prázdninách zapomeňte na měsíc červenec, kdy je největší poptávka o brigády ze strany studentů. Pracujte až v srpnu, kdy se začíná zvyšovat nabídka volných míst. Vysokoškoláci pak uspějí nejlépe v září a říjnu. V těchto měsících bývá naopak obrovská nabídka volných brigád, díky které navíc dočasně zvyšujeme čisté mzdy, často i o více jak 10-15 %. Opatřete si u svého praktického lékaře zdravotní průkaz, který Vás opravňuje pracovat v potravinářském průmyslu (pekárny, cukrárny, masokombináty, pivovary, hypermarkety) . Svoji šanci na získání brigády tak zvýšíte až o 50 % !
Co dodat závěrem? Kdo chce opravdu brigádu, ten ji i dostane. Pokud se jen trochu přizpůsobí podmínkám nabídky. Ta zahrnuje práce v potravinářství, lehkém i těžkém průmyslu, stavebnictví, reklamě, službách i administrativě. Venku i uvnitř budov. Dělá se v Ostravě, Havířově, Opavě, Karviné, Orlové, Frýdku Místku a všude jinde, kde firmy potřebují. Obvykle firmy na místa mimo dosah veřejné dopravy zajistí odvoz. Lze pracovat pár hodin denně, den, několik dní, týdny i měsíce. Na směnách ranních, odpoledních i nočních. Klasických 7,5 až 8 hodin i delších 10 hodin denně. Vydělat lze 270,- i 650,- Kč čistého za den. Čisté mzdy začínají na 35,- korunách za hodinu. Výplaty jsou každých 14 dní. Hotově, na konto, složenkou nebo na plnou moc, pokud si osobně nemůžete přijít sami. To vše nabízíme už 13 let, od března 1990, data vzniku JOB-centra.

PRACUJTE NA BRIGÁDĚ UŽ TEĎ, NABÍDKA JE NYNÍ VELKÁ,
S BLÍŽÍCÍMI SE PRÁZDNINAMI BUDE BRIGÁD UBÝVAT.


Zastihnete nás v pracovních dnech od 9:00 do 16:00 hodin v budově A kolejí VŠB-TU v Ostravě Porubě na ulici Studentská 1770/1, což je také konečná zastávka autobusu MHD Ostrava č. 20, 37 i 40. Nebo tramvají na zastávku Slovan a pak pěšky přes areál Vysoké školy báňské-TU. Telefony 596 996 386 a 596 914 178. Mobil 603 451 105. E-mail info@jobcentrum.cz. Naše dispečerky Vám rády poradí.
(erbe)


JOB-centrum nabízí práci mimo prázdniny
Mladá Fronta DNES, Moravskoslezský kraj (2. května 2003 - pátek)
Ostrava. Pracovní agentura JOB-centrum v Ostravě nabízí studentům brigády v Ostravě, Frýdku-Místku, Havířově, Karviné či Opavě i nyní. "Studenti si tak mohou vydělat teď a pak si užít prázdniny.," řekl Radovan Burkovič z agentury. "Také platové podmínky jdou nyní nahoru. Například lze za pětapadesát korun čistého na hodinu vykonávat práce v oblasti autorských práv, za čtyřicet čistého mýt auta v autobazaru, roznášet letáky, vybírat sáčky a PVC láhve na skládce či obvolávat zákazníky nebo čistit ostravské komunikace."
(lík)


Zájem o brigády vloni mírně klesl
Moravskoslezský deník (10. února 2003 - pondělí)
Ostrava. Zájem o příležitostné brigády v Moravskoslezském kraji vloni mírně poklesl, přestože míra nezaměstnanosti výrazně stoupla. Současně se lehce snížila poptávka velkých zaměsnavatelů po této dočasné výpomoci, řekl to Marek Lazor ze společnosti JOB-centrum, která na severu Moravy zprostředkovává brigády. Podle Lazora přitom ztrácejí o organizaci zdejších brigád zájem samy firmy - zprostředkovatelé. "Lidé odmítají brigádu, pokud je špatně placená. Nechtějí například na stavbu, pokud je škaredě," řekl. Celkem tato agentura zaměstnala 2.800 z řad studentů i uchazečů registrovaných na úřadech práce (absolventská místa), což bylo o 200 méně než rok předtím. Brigádníci odpracovali 450 tisíc hodin oproti předchozímu půl milionu. Současně si ale vydělali více peněz, jejich nejnižší čistá mzda na hodinu vzrostla meziročně o dvě koruny na 35 korun. "Srovnání s rokem 2001 ale není vypovídající, ten rok byl hodně dobrý, ekonomika šlapala. A my funfujeme přesně na křivce ekonomiky. Pokud je v ní více peněz, jdeme nahoru," uvedl Lazor. Agentura podle něj hledá brigádníky pro 217 zaměstnavatelů v kraji, z nichž největších je 20. U dvou z nich vloni zaznamenala pokles poptávky.
(čtk)