Média o nás v roce 2000      1999 , 1998

Studenti teď mají větší šanci sehnat si brigádu
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (21. srpna 2000 - pondělí)
Nabídka některých agentur v regionu láme rekordy. Léto otevřelo studentům nevídaně širokou náruč brigád. Nabídka přivydělat si je proti dřívějšku výrazně bohatší. Letošní nabídka pracovních agentur doslova láme rekordy. "Po několika špatných letech zaznamenáváme už od ledna na Ostravsku nárůst počtu brigád. Vzhledem k hezkému počasí se dokonce mírně zvyšuje," tvrdí jednatel agentury JOB-centrum Radovan Burkovič. Firma, která zprostředkovává brigády pro středoškolské a vysokoškolské studenty, může letos nabídnout až o čtyřicet procent více brigád než loni. Nastupující trend potvrzují i další agentury nabízející studentům prázdninová zaměstnání. .......... Letos nacházejí brigádníci uplatnění nejčastěji na stavbách, které se nestačily dříve kvůli nedostatku investic či nepřízni počasí dokončit. Dalším odvětvím, které nabízí možnost výdělku pro studenty, je kovovýroba. Dívky se uplatní většinou v potravinářství, kde mohou dokládat zboží v supermarketech nebo pomáhat například v pekárnách. Většina agentur přitom zprostředkovává brigády po celý rok a svou nabídku denně aktualizuje na internetových stránkách. ........... A čím si lze letos pozitivní trend vysvětlit ? "Jsou dvě možnosti. Buď je to signál, že naše ekonomika jde nahoru, nebo jde o poslední záchvěv, než spadne úplně dolů," přemítá Radovan Burkovič z ostravské agentury JOB-centrum. Děkan ekonomické fakulty Vysoké školy báňské Jiří Kern se však jednoznačně přiklání k první možnosti. "O krachující ekonomice nemůže být ani řeči. Právě nárůst počtu brigád může být signálem toho, že se ekonomika skutečně zlepšuje," míní děkan Kern. (Jana Jandová )


Agentura tvrdí, že brigád je dost
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (6. května 2000 - sobota)
Ostrava. Mimořádná nabídka studentských brigád zahltila agentury na Ostravsku. Naprosto nevídaný výběr druhů brigád dokonce i pro děvčata vyrazil dech pracovníkům ostravského JOB-centra. "Na přelomu roku jsme na internetu měli pět až deset nabídek denně, nyní se počty pohybují okolo padesáti," uvedl Radovan Burkovič z ostravského JOB-centra. Dodal, že výdělky se pohybují mezi třiceti až čtyřiceti korunami na hodinu. "Obligátní věta minulého roku - volná místa nemáme - se změnila v naprostý opak," tvrdí. (jan)


Studenti umějí vydělat desetitisíce
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (8. února 2000 - úterý)
Ostrava. Přestože křivka nezaměstnanosti na severní Moravě a ve Slezsku strmě stoupá vzhůru, mnozí mladí lidé studují a přitom pracují v nejrůznějšícch firmách. Ačkoliv středoškolských a vysokoškolských studentů, kteří chtějí pracovat, je mnohonásobně více, než firem, které stojí o jejich síly, někteří si občasnými brigádami dovedou přivydělat desítky tisíc korun ročně. Práci si shánějí přes specializované agentury. ..... I jednorázové pokosení zahrady je možné objednat si u firmy JOB-centrum Ostrava, kterou před deseti lety založili bývalí studenti VŠB-TUO. "V té době se o nás nikdo nestaral, sháněli jsme si práci sami a ostatní studenti také, proto jsme nakonec založili vlastní firmu," vzpomíná jeden z jejich spolumajitelů Marek Lazor. Dnes spolupracuje JOB-centrum asi s 230 firmami ze severu Moravy a Slezska. Zajišťuje krátkodobé i dlouhodobé brigády počínaje administrativními a reklamními pracemi, přes stavebnictví, úklid, strojírenství, údržbu zeleně až po práce v potravinářství, službách a obchodě. "Situace je stejná jako dřív : firem, které shánějí brigádníky, jsou stovky, ale studentů, kteří mají zájem pracovat jsou tisíce," líčí Lazor. "Někteří studenti pracují proto, že potřebují peníze, aby mohli studovat, někteří, aby se mohli bavit," vysvětluje. JOB-centrum vyplatilo brigádníkům jen za loňský rok v celkové výši přes osm miliónů korun. "Studenti loni odpracovali celkem 270 tisíc hodin. Ti nejlepší si vydělali kolem třiceti tisíc korun," netají Lazor. "Jde o studenty, kteří jsou ochotni vzít takřka jakoukoliv brigádu, a pracují průměrně co třetí někdy i každý druhý den," dodal. Některé firmy spolupracují s agenturou zajišťující brigádnáky už deset let. Například ostravský pivovar často potřebuje chlapce, aby váleli nebo plnili sudy, a děvčata, aby kontrolovala plnost lahví či lepila etikety. "V posledních letech už nemají o brigádníky zájem menší obchodní firmy, ale zato přibylo velkých supermarketů, které potřebují studenty na vybalování zboží," líčí Lazor. (Ivana Lesková)